Kripto Paralar

3 Analist: Altın Fiyatları Artık Bu Düzeyleri Görebilir!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, merkez bankalarının ekonomik desteği kısmaya başlayabileceği beklentileri artarken altın, Cuma günü ikinci haftalık yükselişine hazırlanıyor ve daha zayıf bir dolardan destek alarak, yüksek ABD tahvil faizlerinin baskısını dengeliyor. Spot altın fiyatları, yazının yazıldığı sıralarda günlük %0,56 artışla 1.792,98 dolardan işlem görürken, ABD altın vadeli işlemleri %0,68 artışla 1.794,20 dolara yükseldi.

“Altına giren para, ilk sorun belirtisinde çıkış kapısına yöneliyor”

Altın fiyatları, bu hafta düşüşe geçen zayıf doların desteğiyle ikinci hafta kazanç yolunda ilerliyor. Daha düşük bir dolar, diğer para birimlerine sahip alıcılar için altını daha çekici hale getiriyor. OANDA Asya-Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, bir dizi daha yüksek dip izlemeye devam ederken ve kendisini 1.800 dolarlık bir başka teste hazırlıyor gibi görünse de, 1.800 doların üzerinde tutunmakta zorlanabilir. Altın bu günlerde güçlü ralli yaparken, akışın çoğu, hızlı para arayan momentumun insafına kalmış gibi görünüyor. Ne yazık ki altın için, bu para ilk sorun belirtisinde çıkış kapısına yöneliyor.

Hitesh Jain: Altın fiyatları, uzun vadede iyi görünmüyor

Bu ay 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizlerindeki keskin yükseliş de faizsiz değerli metalin fırsat maliyetini yükselterek, altının yukarı yönlü potansiyelini sınırladı. Atlanta ABD Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, yüksek enflasyonun 2022’ye kadar sürmesini beklediğini ve merkez bankasının gelecek yılın sonuna kadar faiz oranlarını artırması gerektiğini söyledi.

Altın genellikle bir enflasyon koruması olarak kabul edilir. Ancak teşviğin azaltılması ve faiz oranlarındaki artışlar devlet tahvili faizlerini artırarak, külçenin cazibesini azaltır. Mumbai merkezli Yes’in baş analisti Hitesh Jain, görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Güçlü hane halkı tüketimi ve güçlü şirket kazançları göz önüne alındığında küresel ekonomi çok istikrarlı olacak. Böyle bir zeminde altının uzun vadede iyi durumda olduğunu görmüyorum.

Christopher Lewis’e göre altın, mücadele etmeye devam ediyor

Piyasa analisti Christopher Lewis, altın piyasalarının Perşembe günkü işlem seansında biraz yükseldiğini, ancak düşüş trend çizgisinde direnç görmeye devam ettiğini belirtiyor. Analist ayrıca, 1.805 dolar seviyesiyle desteklenen 200 günlük EMA’nın hemen üzerinde oturduğumuzu hatırlatıyor ve bunun, temelde trendi tanımlayan bir seviye türü olacağını düşünüyor. Christopher Lewis, analizinde şu seviyelere dikkat çekiyor:

Orada kaldığımız sürece kısa vadeli ralliler bekliyorum. Bu seviyenin üzerine çıkarsak, muhtemelen 1.835 dolar seviyesine bakabiliriz. Bu noktada, piyasa çok daha büyük bir yükselişe geçebilir, ancak şu anda bunun olacağına inanmıyorum.

Analist Christopher Lewis’e göre, sorunlardan biri de ABD’de faizlerin yükselmeye devam etmesi ve bu nedenle genel olarak altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması. “Ne de olsa, kağıt tutmak fiziksel altından daha kolaydır. Bu yüzden birçok büyük firma bunu yapacaktır” diyen analist, bu nedenle, altının mücadele etmeye devam ettiğini düşünüyor ve satıcı olmaya her şeyden çok daha yatkın olduğunu belirtiyor. Analist, değerlendirmesine şu açıklamayla devam ediyor:

Bu durumun dezavantajı, 1.750 dolar seviyesinin muhtemel bir hedef olması. Ancak bu seviyenin altındaki bir kırılma, olayları son hareketin dibine doğru itiyor. Altın gürültülü olmaya devam edecek. Öte yandan, altın piyasalarının faiz senaryosuna çok duyarlı olması nedeniyle, bu yeni bir şey değil. Bu noktada, piyasanın dalgalanmaya devam etmesi olası görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu