Kripto Paralar

3 Uzmandan SHIB ve DOGE Kestirimleri: Balinaların Ne Vakit Satacağını Bilin!

Yatırımcılar gerçek kullanım tokenlerini tercih ederken ve Solana parlarken Shiba Inu (SHIB)’nun yıldızı sönüyor. Shiba Inu geçen hafta %40 kadar düşerken, DeFi tokeni Solana %21 yükseldi. Yatırımcılar, meme coin kriptolarından gerçek kullanım durumları olanlara dönmeye başladı. Detaylar Kriptokoin.com’da.

SHIB sönüyor mu?

Bu hafta, Squid Game temalı bir tokendeki bir dolandırıcılık ve Shiba Inu balina etkinliği yatırımcıların cesaretini kırdı. Shiba Inu, bu hafta son kazanımlarının bir kısmını kaybetti ve Cuma’ya kadar olan yedi gün içinde hafta boyunca %40’a kadar düştü. Yatırımcılar, Solana ve Ether gibi daha gerçek kullanım durumlarına sahip kripto para birimleri lehine meme tokenlerinden kaçındı. Dogecoin’den ilham alan meme tokeni, Coinbase borsasında bu hafta 0,00004130 dolarlık düşük bir seviyeye dokunarak, haftada yaklaşık %40’lık bir düşüşe ulaştı. Gün içinde yaklaşık %5 düşüşle 0.00005164 dolara geriledi. Kripto paranın hızlı yükselişi, kripto alanındaki başka yerlerde yatırımcıları daha yerleşik tokenlere çeken gelişmelerle birleşti. Bu durum, özellikle dolaşımdaki çoğu Shiba Inu’nun çok az elde toplandığı gerçeği ışığında, bir kar alma dalgası başlattı.

 Bir değişim yazılımı şirketi olan bitHolla’nın CEO’su ve kurucu ortağı Ali Beikverdi: “Dışarıda satılacak bir sürü coin ve boşaltmak için büyük çantaları olan balinalar var. Arzın çoğunu birkaç balinanın elinde tutması aslında fiyatları yükseltmeyi kolaylaştırabilir. Balinaların ne zaman satacağını bilin” dedi. Örnek vermek gerekirse, Shiba Inu sahipleri bu hafta başlarında ikinci en büyük Shib adresinin cüzdanından 2.3 milyar dolarlık coini taşımaya başlamasıyla sinirlendi. Coinmarketcap verilerine göre, bu cüzdan dolaşımdaki shib’in yalnızca %7’sini oluştururken, en büyüğü %41’e sahip.

Buna ek olarak, Netflix’teki popüler Kore dizisinden esinlenilen bir ” Squid Game ” tokenindeki şiddetli bir ralli, bu tokenin saatler içinde 3.000 dolara yakın bir yerden 0’a düşmesiyle sonuçlandı. Bu olay, kripto pazarındaki dolandırıcılık potansiyeli konusundaki endişeleri yeniden alevlendirdi. Solana ağı üzerine kurulu bir NFT pazaryeri olan Blockasset.co’nun Ürün Müdürü Ryan Wilkinson: “Gerçekten de yatırımcılar para kaybetmeyi sevmiyor. Squid Game tokeniyle yaşananlar yatırımcılar arasında yüksek düzeyde rahatsızlığa neden oldu” dedi.

Solana yükseliyor

Bu arada yatırımcılar, merkezi olmayan finans, değiştirilemez tokenler gibi gerçek kullanım durumlarına sahip madeni paralara akın etti: Ether, Solana ve Avalanche başı çekti. Solana’nın SOL tokeni bu hafta şimdiye kadar %21 kazandı ve 250 doların üzerinde rekor seviyelere ulaşırken, Avalanche’ın AVAX’ı bu hafta %18 arttı ve Bitcoin’den sonra en çok işlem gören ikinci kripto para birimi olan Ether %1.6 kazandı. Wilkinson, “Kullanılabilirliği ve çevre dostu olması blockchain endüstrisinde yankılandığı için, Solana şüphesiz günümüzün en sıcak blockchainlerinden biridir. Blockchain üzerinde yüzen merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının ve değiştirilemez tokenlerin (NFT) sayısı, SOL için artan talebin nihai kaynağıdır” dedi.

Ether, en büyük türev borsası olan CME tarafından mikro vadeli işlemlerin lansmanının duyurusunun yanı sıra NFT’ler ve çoğu Ethereum üzerinde çalışan metaverse etrafında artan ivmeden yararlandı. Meme kriptolarını ve sosyal tokenleri takip eden skandallar ve dolandırıcılıklardan bağımsız olarak, zaman zaman bazı piyasa gözlemcileri bu daha spekülatif paraların devam edeceğine inanıyor. Trader Marcus Sotiriou, “Meme tokenleri kripto para birimi alanında büyük bir rol oynayacak. DOGE ve SHIB gibi kripto paralarla durumun böyle olduğuna dair kanıtlarımız var. Hepimizin sosyal medyayla birbirine bağlı olduğu bir dünyada, bu topluluklar çok güçlü olabilir ve ağ etkilerinden yararlanırlar” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu