Blog

AB Foods ve Bayer’in kıymet kazandığı Avrupa piyasaları karışık seyrediyor

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü zayıf işlem görüyor. Yatırımcıların ilgisi, devam eden kazanç sezonu ile ABD enflasyon verilerinde.

DAX %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,4 artış yaşadı ve CAC 40 %0,1 kaybetti.

Avrupa piyasaları, merkez bankasının nispeten güvercin olan mesajları, küresel ekonomik toparlanma işaretleri ve Atlantik’in her iki tarafındaki sağlıklı kazanç sezonu sayesinde rekor seviyeleri gördü.

Devam eden toparlanmanın diğer bir kanıtı, yeni mali yılda Primark moda zincirinin satış ve kârında önemli bir artış öngören Associated British Foods (OTC:ASBFY) sonuçları oldu. Birimin 2020-21 performansı, salgın yüzünden mağazaların kapanması ile zarar görmüştü. Şirketin hisse senedi %6,8 değer kazandı.

Bayer (OTC:BAYRY), üçüncü çeyrek satış ve kazancında önemli ölçüde artış yaşadıktan sonra %2,7 değer kazandı. Öte yandan ürün bilimi biriminin yönetiminde değişiklik olduğunu duyurdu.

Diğer taraftan Direct Line (LON:DLGD), motor ve seyahat birimlerindeki zayıf performansın ağırlığı ile hüsran yaratan bir üçüncü çeyrek raporu çıkardıktan sonra hisseleri %1,4 geriledi. Munich Re ise üçüncü çeyrekte felaket düzeyde zarar paylaştıktan sonra %3,1 kayıp yaşadı.

Yatırımcılar ayrıca bugünkü ABD ÜFE ile Çarşamba günü çıkacak TÜFE verileri bekliyor. Yüksek enflasyon seviyeleri, başta Fed olmak üzere merkez bankalarını faizleri beklenenden daha kısa sürede artırmaları için zorlayabilir.

Veri cephesinde Avrupa’da yayımlanacak en önemli rapor, Almanya’nın Kasım ayı ZEW anketi olacak. Ülkenin, daha önce paylaşılan endüstri verileri hayal kırıklığı yaratmıştı.

Salı günü ham petrol fiyatları, zaten arz darlığı olan bir piyasanın üstüne ABD’deki altyapı tasarısının kabul edilmesi ile artış yaşadı.

Gün içinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün raporu ve Çarşamba günü de ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin Kısa Vadeli Enerji Görünümü yayımlanacak.

WTI vadeli işlemleri %0,5 artışla 82,34 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 83,75 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.825,70 dolar olurken EUR/USD 1,1589’dan işlem gördü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu