Kripto Paralar

ABD’nin Mortgage Devi, DOGE, BTC ve ETH’yi Denedi: Vazgeçtik!

ABD’li ev alıcıları, ipoteklerini Nitcoin gibi (BTC,DOGE, ETH) kripto para birimlerinde ödemekle pek ilgilenmiyorlar. Özel amaçlı satın alma (SPAC) birleşmesi yoluyla Ocak ayında halka açık olan Birleşik Toptan Mortgage, sektörde bir ilk olarak Ağustos ayında kripto ödemelerini denemeye başladı. Ancak CEO Mat Ishbia, geçenlerde CNBC’ye, test ettikten sonra şirketin buna değmeyeceğine karar verdiğini söyledi.

Mat Ishbia, belirsizliğin en büyük sebep olduğunu söylüyor

CNBC’ye konuşan CEO Mat Ishbia, kripto para birimlerini denediklerini, ancak maliyelerle ve düzenleyicilerle sınırlandıklarını ifade etti:

Kripto alanındaki artan maliyetler ve düzenleyici belirsizliğin mevcut kombinasyonu nedeniyle, şu anda bir pilotun ötesine geçmeyeceğimize karar verdik.

Şirket BTC,ETH ve DOGE denedi!

Michigan merkezli ipotek şirketi, sürecin nasıl işleyeceğini görmek için üç farklı kripto türü – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) – ve birden fazla farklı borçluyu denedi. UWM, Eylül ayında ilk kripto para ipotek ödemesini ve Ekim ayında beş tane daha başarıyla kabul etti. Ama sonuçta, kripto para birimleri talep görmedi. Ishbia, CNBC’ye borç alanların “beğendiğini” ve “havalı olduğunu söylediğini”, ancak kriptoda işlem yapma seçeneğine sahip olmanın “sürücü olmadığını” söyledi. Ayrıca yeterli talebin olmadığını ekledi:

Gerçekten çok zorlamak için yeterli talep yoktu.

İnsanlar ETH, DOGE, BTC ve diğerlerini yatırım aracı olarak görüyor

Michigan merkezli ipotek şirketinin kripto tecrübeleri, birçok kullanıcının kripto para birimlerini para yerine bir yatırım olarak değerlendirdiğinin en son kanıtı. Kripto para birimi fiyatları geçen yıl yükselmiş olsa da, hala nadiren fiziksel mal alıp satmak için kullanılıyor. Bunun yerine, çoğu yatırımcı, değerlerinin artacağı umuduyla sanal paralarını satın alıp elinde tuttukları bir “HODL” (uzun vade bekle) zihniyetine bağlı kalır. Geçen yıl, bu iyi bir fırsat sundu- Bitcoin bir yıl öncesine göre beş kattan fazla değer alırken, Ethereum 10 kattan fazla arttı.

Ancak kabul görmeye devam ediyorlar

Hem Hazine Bakanı Janet Yellen hem de SEC başkanı Gary Gensler, kripto para ticaretine kısıtlama getirme planlarının olmadığını söyledi . Bununla birlikte, önerilen altyapı faturası, kripto para birimi “komisyoncuları” için yeni raporlama gereklilikleri içeriyor ve Coinbase ve Andreessen Horowitz dahil olmak üzere alandaki önde gelen oyuncular, düzenleyicilerden daha fazla netlik istedi.

Rocket Companies’in sahibi olduğu Detroit merkezli kredi devi Quicken’den sonra ülkenin en büyük ikinci ipotek kredisi veren UWM, yalnızca toptan satış kanalları aracılığıyla çalışır, yani şirketin müşterileri ev kredilerine bağlayan bir broker filosu kullandığı anlamına gelir. Şirketin kendisi bilançosunda kripto para tutmuyor. UWM, aldığı token’leri işlem noktasında itibari para birimine dönüştürüyor. Deneye katılan altı ev sahibi için, bazıları artık kriptoda yaptıkları ödemeler için vergi faturasıyla karşı karşıya kalabilir.

IRS, Bitcoin gibi kripto para birimlerini mülk olarak sınıflandırdığından, kriptoda ipotek ödemesi yapmak vergiye tabi bir olay olarak kabul edilir. Maliyet temeli olan kripto para birimi için ne kadar ödediğiniz ile onu harcadığınız andaki piyasa değeri arasında her zaman bir fark vardır. Bu fark, satış vergisi gibi ödemeniz gereken diğer vergilere ek olarak gelir sermaye kazançları vergilerini tetikleyebilir.

Müşterilerin kriptolarını sanal cüzdan adreslerinde izlemelerine ve ilgili vergi yükümlülüklerini yönetmelerine yardımcı olan kripto para vergi yazılımı şirketi CoinTracker.io’da, EBM ve vergi stratejisi başkanı Shehan Chandrasekera, “Birçok insanın fark etmediği tek şey, bir fincan kahve veya herhangi bir tüketici ürünü satın almak için kripto para harcadığınızda, bunun bir sermaye kazancı olayını tetiklediğidir” dedi.

UWM, yeterli miktarda borçlunun sonunda faiz alması durumunda projeyi gelecekte raftan kaldırabilir. Ishbia, CNBC’ye son açıklamalarında tecrübe edindiklerini söyledi:

daha yaygın hale geldikçe, onu her gün kullanabileceğimiz söyleniyor. Artık nasıl yapacağımızı biliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu