Kripto Paralar

Açıklandı: Kurumsal Yatırımcılar, Bu 2 Altcoin’e Oynuyor!

Genesis, kurumların DeFi ve Altcoin projelerine geçmesiyle Bitcoin talebi eğiliminin düştüğünü söyledi. Genesis‘in üçüncü çeyrek raporu, aksiliklere rağmen kripto pazarının büyümesini gösterdi, ancak kurumlar BTC yerine DeFi ve altcoinlere yöneldi. Kriptokoin.com olarak daha öncede bildirdiğimiz gibi kripto firması Genesis, yakın zamanda 3. Çeyrek Piyasa Gözlemleri Raporunu yayınladı ve piyasadaki bazı önemli trendleri vurguluyor. Bu sefer, kurumlar DeFi platformlarını ve altcoinleri keşfederken, üçüncü çeyrekte Bitcoin talebinin azaldığını gösteriyor.

Altcoin projeleri ilgi odağı

Kurumsallaşma nedeniyle BTC talebi aşağı yöneliyor. Rapora göre, traderların spot ve vadeli işlem piyasalarında BTC fiyatı arasındaki farklardan kâr elde etme fırsatlarının olmaması nedeniyle BTC talebi 3. çeyrekte düşüş eğilimi gösterdi. Firma, bireysel işlemlerin kaldıraçlarının azaltılmasıyla başlayarak kripto pazarında “önemli bir yapısal değişiklik” kaydetti. İkinci çeyrekte, Binance gibi kaldıraç tekliflerini sınırlayan birkaç borsa gördük, 30 gün içinde açılan hesaplar için seviyeleri maksimum 20x’e indirdi. Rapora diyor ki: “2021’in ilk çeyreğinde Genesis, BTC cinsinden işlem fırsatlarının göreceli eksikliği nedeniyle ilk olarak genel portföyümüzde BTC’nin ağırlığında önemli bir düşüş kaydetti. Bu, 2. çeyrekte duraklamış olsa da, devam eden GBTC prim inversiyonu ve temel eğrilerin düzleşmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte yeniden başladı.” Ayrıca raporda, “bireysel işlemlerin kaldıraçlarının düşürülmesi”, Çin’in kripto üzerindeki baskısı ile birleştiğinde, sektörde kurumsallaşmaya doğru bir kaymaya yol açtığı ve bunun sonucunda Bitcoin’i fırsatçı traderlar için daha az çekici hale getirdiği belirtildi.

 ETH favori

Firma, DeFi alanına gelen kurumların sayısının arttığını vurguladı. Belge, kurumların çeşitli merkezi olmayan uygulamalarda (DApp’ler) borç alma ve borç verme konusunda ETH‘de daha büyük bir iştah olduğunu bildirdi. Gelişmekte olan Katman-1 protokolleri de (stablecoinler ve ETH/BTC çiftleri için cazip oranlar sağlayan L-1’ler genelinde) getiri fırsatlarını keşfeden çeşitli kripto kurumlarla birlikte ilgide bir artış gördü. Bu, üçüncü çeyrek boyunca piyasada zemin kazanmaya devam eden altcoinler için fiyat artışına yol açtı. En çok kazananlardan biri, bu hafta tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra Cardano’yu (ADA) geride bırakan Solana (SOL).

Raporda “Çeyrek boyunca ETH kredisi oluşumlarına daha fazla ilginin yanı sıra, altcoinler  ve özellikle L1 alternatifleri – talepte bir artış gördü ve DeFi getiri fırsatları için doğal likidite çiftleri olarak hizmet etti” deniyor. Bitcoin’e ilgi olmamasına rağmen, ABD‘nin ilk vadeli işlemlere bağlı Bitcoin ETF’sinin beklentisi, yatırım bankaları ve +100 milyar dolarlık varlık yöneticileri gibi geleneksel finans kurumlarıyla piyasayı canlandırdı ve ürüne güçlü bir ilgi gösterdi. Toplamda, Genesis üçüncü çeyrekte türevler ve spotlar arasında 37 milyar doların üzerinde işlem gördü. BTC, 2. çeyrekte %47 artışla Genesis’in OTC (tezgah üstü) işlem faaliyetinin kabaca %61’ini oluşturdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu