Kripto Paralar

Analistten “Bitcoin, DOGE, SHIB ve 7 Altcoin” İçin Kritik Tahmin!

Kripto analisti Rakesh Upadhyay’a göre, Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) dahil bir çok büyük altcoin toparlanmaya çalışıyor, ancak daha yüksek seviyelerin hala güçlü satışları çekmesi muhtemel. Daha düşük seviyeler güçlü alımları çekerek keskin bir toparlanma sağlayabilir mi, yoksa ayılar rallilerde satış mı yapacak? Analist bu sorunun cevabı için, en iyi 10 kripto paranın grafiklerini inceliyor. Biz de Kriptokoin.com olarak Rakesh Upadhyay’ın analizlerini sizler için hazırladık.

Kripto para piyasasına genel bir bakış

Bitcoin (BTC), 19 Kasım’da 56.000 doların altına düştü ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden %20’ye yakın bir düzeltmeyi tamamladı. Bu arada, son iki ayın çoğunda açgözlülük bölgesinde kalan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 34 göstergesiyle korku kategorisine düştü. Kripto para araştırma firması Delphi Digital, yakın tarihli bir raporda, Bitcoin’deki satışların “anlatıdaki temel bir değişimden ziyade büyük ölçüde bir tasfiye dalgası tarafından yönlendirildiğini” ve analistler düşüşün “nispeten kısa ömürlü” olmasını beklediklerini söylüyor.

Günlük kripto para piyasası performansı / Kaynak: Coin360

Analist, son düzeltmenin uzun vadeli holder’ları sarsmış görünmediğini ve Hodl Waves metriğine göre, son 6-12 aylık dönemde alım yapan yatırımcıların elinde bulundurduğu arzın, Haziran başındaki %8,7’ye kıyasla 17 Kasım itibarıyla % 21,4’e yükseldiğini belirtiyor.

BTC, ETH, BNB, SOL ve ADA analizi

Bitcoin (BTC)

Analist, BTC’nin, 17 Kasım’da 50 günlük basit hareketli ortalamadan (SMA) (59.718 dolar) sıçradığını, ancak boğaların fiyatı 20 günlük üssel hareketli ortalamanın (EMA) (61.696 dolar) üzerine çıkaramamasının, satın almanın daha yüksek seviyelerde kuruduğunu gösterdiğini belirtiyor.

BTC günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Analist, BTC’nin 18 Kasım’da 50 günlük SMA’nın altına düştüğünü ve bu seviyeden kapandığını belirterek, hareketli ortalamaların düşüş eğiliminin eşiğinde ve göreceli güç endeksinin (RSI) negatif bölgede olduğunu, bunun da ayıların üstün olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Analizinde şu seviyelere dikkat çekiyor:

Boğalar, fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkaramaz ve sürdüremezse, satış yoğunlaşabilir ve BTC 52.500 ila 50.000 dolar destek bölgesine düşebilir. Tersine, boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarırsa, BTC düşüş trendi çizgisine yükselebilir. Bu seviye bir engel olarak hareket edebilir, ancak boğalar fiyatı bunun üzerine çıkarırsa, BTC 67.000 ila 69.000 dolar arasında bir tepe bölgesine yükselebilir.

Ethereum (ETH)

Analist, ETH’nin, 17 Kasım’da 50 günlük SMA’dan (4.082 dolar) toparlandığını, ancak boğaların 20 günlük EMA’daki (4.387 dolar) genel engeli aşamadığını belirtiyor. Analiste göre, bu satışları yoğunlaştırdı ve fiyat 18 Kasım’da 50 günlük SMA’nın altına düştü.

ETH günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Analiste göre ayılar, agresif boğalardan güçlü alımlar çekmiş olabilecek satış baskısını daha düşük seviyelerde sürdüremedi ve boğalar, 19 Kasım’da fiyatı 50 günlük SMA’nın üzerine geri itti ve ETH artık ayıların yeniden zorlu bir meydan okuma oluşturabileceği 20 günlük EMA’ya ulaşabilir. Teknik analizde ise şu seviyeler önemli:

Fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayılar ETH’yi 3.956,44 doların altına çekmeye ve sürdürmeye çalışacak. Bu, 3.371 dolara olası bir düşüşün yolunu açabilir. Alternatif olarak, 20 günlük EMA’nın üzerinde bir kırılma ve kapanış, düzeltme aşamasının bitebileceğinin sinyalini verecek. ETH, daha sonra ATH’yı tekrar test edebilir.

Binance Coin (BNB)

Analist, BNB’nin, 18 Kasım’da 50 günlük SMA’ya ( 517 dolar) düştüğünü, ancak 19 Kasım’daki güçlü toparlanmanın, daha düşük seviyelerde agresif alımlara işaret ettiğini belirtiyor. Analiste göre, boğalar şimdi fiyatı 20 günlük EMA’nın (585 dolar) üzerine çıkarmaya çalışacak.

BNB günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Analiste göre BNB, 20 günlük EMA’nın üzerinde devam ederse, kısa vadeli düzeltmenin bitebileceğini gösterecek ve BNB daha sonra ayıların zorlu bir meydan okuma oluşturabileceği 669,30 dolardan 691,80 dolara genel direnç bölgesine yükselebilir. Dikkat edilecek noktalar ise şunlar:

Genel direncin üzerindeki kırılma ve kapanış, yükseliş trendinin yeniden başlamasına işaret edebilir. Aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, 50 günlük SMA’nın altına kırılma olasılığı artar. BNB, daha sonra 485,40 dolardan %78,60 Fibonacci geri çekilme seviyesine düşebilir.

Solana (SOL)

Analist, boğaların, 17 ve 18 Kasım’da SOL’ü 20 günlük EMA’nın (221 dolar) üzerine çıkarmaya çalıştığını, ancak ayıların pes edecek durumda olmadığını belirtiyor. Analiste göre, bu engelin ortadan kaldırılamaması, 18 Kasım’da traderların satış yapmasını çekmiş olabilir ve bu da fiyatı 50 günlük SMA’ya (195 dolar) çekti.

SOL günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Analist, daha düşük seviyelerde agresif alımların, 19 Kasım’da keskin bir toparlanmayla sonuçlandığını ve bunun, boğaların 50 günlük SMA desteğini koruduğunu gösterdiğini söylüyor. Analiste göre alıcılar, fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarırsa, SOL düşüş trendi çizgisine yükselebilir ve düşüş trendi çizgisinin üzerinde bir kırılma ve kapanış, yükseliş trendinin yeniden başlaması olasılığını artırabilir. Analizin devamında şu seviyeleri işaret ediyor:

Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayılar SOL’ü 50 günlük SMA’nın ve trend çizgisinin altına çekmek için bir girişimde daha bulunacak. Bunu başarırlarsa satış yoğunlaşabilir ve parite 140 dolara düşebilir.

Cardano (ADA)

Analist, 16 ve 17 Kasım şamdanlarındaki uzun kuyruğun, boğaların güçlü desteği 1,87 dolardan korumaya çalıştığını gösterdiğini ve bununla birlikte, ADA’yı 1,87 doların üzerinde tutamamanın, 18 Kasım’da traderların agresif satışların yol açmış olabileceğini belirtiyor.

ADA günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Analiste göre, boğalar şu anda fiyatı 1,87 doların üzerine çıkarmaya çalışıyor ve fiyatı bu seviyenin üzerinde tutmayı başarırlarsa, saldırgan ayıları tuzağa düşürebilir. Analist, bu durumun, düşüş trendi çizgisine ulaşabilecek güçlü bir toparlanmayı başlatabileceğini söylüyor ve tersi durum için şu hususları vurguluyor:

Bu varsayımın aksine, fiyat mevcut seviyeden veya 20 günlük EMA’dan (1,99 dolar) düşerse, duyarlılık negatif kalacak ve traderların rallilerde satış yaptığını gösterecek. Ayılar daha sonra ADA’yı 1,70 doların altına çekmeye çalışacak ve düşüşü 1,50 dolara uzatacak.

XRP, DOT, DOGE, SHIB ve AVAX analizi

Ripple (XRP)

Analist, boğaların, 18 Kasım’da XRP’yi hareketli ortalamaların üzerine ittiğini, ancak mum çubuğundaki uzun fitilin, daha yüksek seviyelerde agresif satışlar gösterdiğini belirtiyor. Analiste göre fiyat, boğaların güçlü bir savunma oluşturduğu 1 dolardaki psikolojik desteğe düştü.

XRP günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Polkadot (DOT)

Analist, DOT’un, 18 Kasım’da 38,70 dolardan yatay desteğin altına düştüğünü, ancak boğaların devreye girerek, düşüşü yükseliş çizgisinde durdurduğunu belirtiyor. Analiste göre, keskin toparlanma, daha düşük seviyelerde güçlü talebi gösteriyor.

DOT günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Dogecoin (DOGE)

Analist, Dogecoin’in (DOGE), 18 Kasım’da 0,21 dolardan güçlü desteğe düştüğünü belirtiyor. Analiste göre bu seviye, DOGE için önceki iki düşüş sırasında destek görevi gördü ve 19 Kasım’daki sıçrama boğaların bir rahatlama rallisi başlatmaya çalıştığını gösteriyor.

DOGE günlük grafiği / Kaynak: TradingView

DOGE katili Shiba Inu (SHIB)

Analiste göre, DOGE katili, 18 Kasım’da 0,000043 dolardan kritik desteğin altına düştü, ancak ayılar fiyatı 50 günlük SMA’nın (0,0000041 dolar) altına düşüremedi. Analist, bu durumun, boğaların daha düşük seviyelerde agresif bir şekilde satın aldığını gösterdiğini belirtiyor.

SHIB günlük grafiği / Kaynak: TradingView

Avalanche (AVAX)

Analiste göre AVAX, 18 Kasım’da 110,41 dolardan düştü, ancak mum çubuğundaki uzun kuyruk, boğaların daha düşük seviyelerden alım yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

AVAX günlük grafiği / Kaynak: TradingView

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu