Kripto Paralar

Avustralya Dogecoin, Shiba Inu ve Bu Altcoin’ler İçin Uyardı!

Avustralya Merkez Bankası (RBI), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve bazı altcoin’lerin aşırı spekülatif olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Bu ayın başlarında yapılan bir toplantıya göre, kısa sürede değerlerinin birkaç katına ulaşan köpek temalı kripto para birimleri “spekülatif” ve “yüksek riskli” kabul edildi. Toplantının tutanaklarında yatırımcıların büyük maddi kayıplar yaşayabileceğinden de bahsediliyor.

RBI, Dogecoin ve Shiba hakkında uyardı!

Bu ayın başlarında hazırlanmaya başlanan ve 16 Kasım’da yayınlanan toplantı tutanaklarına göre meme coin’ler aşırı spekülatif olması nedeniyle büyük maddi kayıplara neden olabilir. Avustralya Merkez Bankası yöneticilerinin toplantı sırasında değindiği konuları kamu oyuna sunan tutanak, toplantı sırasında kripto paralara ilişkin “hatırı sayılır risklerin” üzerine kurulduğunu ve meme coinler başta olmak üzere piyasa genelinde yaşanan büyümenin, “kayda değer düzeyde spekülatif” olduğunu belirtiyordu. Bu açıklamaların yanında, özellikle sosyal platformlarda Dogecoin ve Shiba’ya büyük bir ilgi olduğu biliniyor. CoinGecko verilerine göre günümüz itibarıyla 68 milyar dolarlık değerlemeye sahipler.

Toplantında küresel düzenleyicilerde konu alınarak, kripto para birimlerinin “büyük maddi kayıplar yatabileceği” özellikle vurgulandı. Genelde geleneksel bir finansal yatırım aracına, bire bir olacak şekilde sabitlenen stablecoinler hakkında da görüşen merkez bankası yöneticileri, USDT, USDC ve diğer stablecoin’lerin kullanımının toplum düzeyinde yaygınlaşması halinde bunların hem kullanıcıları hem de finansal istikrarı koruyacak düzenlemelere tabi tutulması gerektiği konusunda anlaştı. Stablecoin’ler yatırımcıların volatil fiyat hareketlerinden korunabildiği kripto para birimleri olarak görev alıyor. Şu anda son fiyat düşüşüyle beraber USDT’nin toplam piyasa değeri 73 milyar. Yükseliş hissiyatının altcoin’lere yöneldiği dönemde 50 milyara kadar gerileyebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu