Kripto Paralar

Avustralya’nın Üst Seviye Yetkilisinden Dogecoin Açıklaması!

Dogecoin, sayısız düşüşe rağmen değerini korumaya devam ediyor ve çoğu zaman kripto piyasasında neyin gerçekten değerli olduğunun tartışılmasında sahne alıyor. Avustralya Rezerv Bankası yetkilisi Tony Richards ise kısa süre önce meme coin’i reddetti. Avustralya’da, Dogecoin oldukça popüler ve nüfusun %4,1’inin meme coin yatırımcı olduğu biliniyor. Richards’ın endişeleriyse şu yönde…

Kriptoyu bir tehdit olarak görmüyor

Perşembe günü çevrimiçi bir konferansta konuşan Richards, kripto para birimlerinin Avustralya doları veya parasal egemenlik ve Rezerv Bankası’nın para politikası yürütme yeteneği için bir tehdit oluşturmadığına dikkat çekmişti. Ülkede kriptonun artan popülaritesini kabul eden Rezerv Bankası yetkilisi, benimsemeye karşı bir argüman olarak günlük kullanım eksikliğine işaret etti. Ancak Richards şu eksikliklere dikkat çekiyor:

Fiyatlarını kripto para birimlerinde yayınlayan mağazaları veya yıllık raporlarını kripto para birimlerinde yapan şirketleri veya kripto para birimlerinde ödeme almak isteyen birçok insanı göremiyorum.

Dogecoin argümana nasıl uyuyor?

Kriptokoin.com olarak açıklamalarını aktardığımız Richards, Dogecoin gibi, bu kadar kısa sürede çok fazla değer kazanan meme coin’lerin dışında kullanım durumlarını eksik bulduğu kripto paraların büyümesine de değindi. Köpek temalıların piyasa değerinin büyüme yardımcı olduğunu açıkladı ve şaka olarak başlayan ve hiçbir faydası olmayan bir kripto para biriminin 88 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığına dikkat çekti.

Ülkede kripto para birimlerinin hızla benimsenmesine işaret eden bir ankete gelince, Richards bu bulguların mantıksız olduğunu belirtti. Anketler, yaşlılar gibi nüfusun önemli kesimlerini kapsamadı ve kırsal kesimde yaşayan ve düzenli internet erişimi olmayanlar hariç, çevrimiçi olarak yapıldı. Richards bu nedenle doğru sonucu vermediğini düşünüyor:

Kripto para birimleri, şüphesiz etkileyiciler ve ünlü tweet’ler tarafından körüklenen birçok kişinin dikkatini çekse de, ne kadar yaygın oldukları belirsiz.

Ancak Rezerv Bankası yetkilisi, 2014’ten beri sahip olduğu bir kripto cüzdanı olduğunu açıkladı ve “işimin bir parçasının yeni ödeme araçlarını ve teknolojilerini anlamaya çalışmak olduğunu” belirtti. Avustralya Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıllarda vatandaşların güvenebilecekleri güvenli para biçimlerine erişmelerini sağlamak için çalışacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu