Finans

Banka Yoluyla Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır? – 2022

Banka yoluyla gönderilen para nasıl geri alınır yanlışlıkla bir başkasına bankadan yapılan para transferinin mümkün olup olmadığını açıklayan bu cümle ile bu durumla karşılaşanların sorununa açıklama gerektiğini düşündük. Banka yoluyla gönderilen para nasıl geri alınır aynı gün veya çok kısa süre içerisinde giden para iade olur mu bakalım bankaların bu konudaki uygulama ve işleyişleri neler görelim.

Banka Yoluyla Para Gönderilince Ne Yapılmalı?

Banka Yoluyla Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır
Banka Yoluyla Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Eşimize dostumuza, arkadaşlarımıza, borç aldığımız bir kişiye veya alışveriş yaptığımız bir esnafa para gönderme ihtiyacımız olabilir. Eft saatlerinin sonuna gelindiği bir gün mutlaka o gün para transferinin yapılması gerektiğinde acele ile başka kişinin hesabına banka yoluyla para gönderme yanlışlığı yapabiliriz.

Böyle bir aksilikle karşılaştığımızda banka yoluyla para gönderilince ne yapılmalı şeklindeki ne yapacağını bilemeyen davranışlardan uzak durulmalıdır. İlk olarak para gönderme yapılan banka ile irtibata geçmek öncelikli işimiz olmalıdır. Bankalar para gönderme işleminin üzerinden bir hayli zaman geçmediğinde yanlışlıkla gönderilen paraya bloke koyup ortaya çıkan çelişkili durumun aydınlanmasına kadar parayı blokeli tutar.

Eğer banka gönderilen paranın bilerek değil de bir dalgınlık sonucu gönderildiği beyanınızı dikkate alırsa blokeli para hesabınıza iade edilir. Aksi durumda mesela bir alışveriş yaptınız aldığınız malın ücretini gönderdiniz fakat sonrasında kötü niyetle banka yoluyla gönderilen para nasıl geri alınır diyerek parayı geri alıp ürünü bedava getirmeye çalışırsanız işleminiz iptal olmaz ve gönderilen parayı geri alamazsınız.

Banka Yoluyla Gönderilen Parayı Geri Alma Yöntemleri Nelerdir?

Banka Yoluyla Gönderilen Para
Banka Yoluyla Gönderilen Para

Bankalar hesaplarımız vasıtası ile bize ait paraları muhafaza eden ihtiyacımız olduğunda ek kredi sağlayarak destek olan müesseselerdir. Bankalarla birçok işlem yapar devamlı bir iletişim halinde oluruz. Bazen fatura ödemelerinde kimi zaman vergi ve ceza ödemelerinde kullandığımız bankalar kendi hesaplarımız arasındaki para transferlerinin yanı sıra başka kişilere de para gönderirken sıklıkla tercih ettiğimiz yerlerdir.

Bu transferlerde bazen hata yapabilir yanlışlıkla bir işleme onay verebilir ve sonrasında banka yoluyla gönderilen parayı geri alma yöntemleri nelerdir arayışına çıkabiliriz. Banka aracılığı ile yapılan her sorunlu veya hatalı işlemin çözüm merkezi yine işlem yapılan bankadır. Eğer yanlışlıkla para gönderdiğiniz kişinin hesabı yine işlem yapılan bankada ise parayı geri almak için daha az çaba harcamanız gerekir.

Yanlış Para Transferi Nasıl İptal Edilir
Yanlış Para Transferi Nasıl İptal Edilir

Eğer işlem yapılan yani para gönderilen banka ile paranın gönderildiği alıcı hesabın bankası farklı ise bankalar arası iletişim ve prosedürlerin devreye girmesiyle geri alınma ve iade süreci uzayabilir. Gönderilen para nasıl geri alınır sorusuna kısaca cevap aradık. Bankanız ile doğru zamanda iletişime geçmeniz ve sorununuzu net bir şekilde belirtmeniz halinde gönderilen para geri alınabilir.

Para ve mali işlerde tedirginlik bazen algıyı dağıtıp yanlışlıkla yapılan işlemlere yol açtıktan sonra banka yoluyla gönderilen para nasıl geri alınır şeklindeki çözüm bulunması gereken sorunları doğurabilmektedir.

Başa dön tuşu