Kripto Paralar

Binance Piyasalarına Giren BenQi (QI) Nedir?

Binance’in hafta içinde listelediği ve fiyatı fırlayan BenQi (QI) nedir? BenQi, Avalanche ekosisteminde kilitlenmiş en büyük toplam değer hacmine (1,7 milyar dolar) sahip platformdur. Yeni lansmanı yapılmış olmasına rağmen proje kısa sürede belli başarılara imza attı. Peki, bu projeyi bu kadar benzersiz yapan nedir? Kriptokoin.com olarak, BenQi (QI) nedir? sorusuna sizler için yanıt aradık, birlikte projeyi inceleyelim…

Binance’de listelenen BenQi (QI) nedir?

BenQi, borç alanların ve borç verenlerin projeyi kullanmasına izin veren bir para piyasası protokolüdür. Kullanıcılar, Benqi’nin Avalanche ağındaki tescilli akıllı sözleşme sistemi aracılığıyla risksiz faiz oranlarında istikrar sağlama karşılığında pasif gelir elde ederken dijital varlıklarını ödünç verebilirler.

BENQI, izin veya sınırlama olmaksızın erişim sağlayarak mevcut finansal piyasalarla ilgili tüm sorunları çözmeyi amaçlayan tamamen merkezi olmayan, likit bir piyasa protokolü oluşturmayı amaçlamaktadır. Yüksek düzeyde ölçeklenebilir ağlarında hem borç verenler hem de borç alanlar için uygulanan bu yenilikle, borçlanmayı diğer platformlardan daha ulaşılabilir hale getirmeyi hedeflemektedir. BenQi ile kullanıcılar şu aktiviteleri yapabilirler:

  • Paylaşılan bir likidite piyasasına anında likidite sağlamak ve likiditeyi çekmek.
  • Teminat olarak sağlanan varlıkları kullanarak anında bir likidite piyasasından borç almak.
  • Varlığın piyasa arz ve talebine bağlı olarak günün her saati canlı ve şeffaf faiz oranları görünümüne sahip olmak.

BenQi (QI) nasıl çalışır?

Protokolü kullanmak için bir kullanıcı, platformda desteklenen tercih ettiği varlığı yatırır. Kullanıcılar, borçlanma için piyasa talebine göre faiz kazanabilecek ve hatta ek fonlarla ödüllendirilebilecekler. Yatırılan varlıklar, kullanıcıların diğer varlık türlerini ödünç alması için teminat olarak kullanılabilir. Kullanıcılar tarafından kazanılan herhangi bir faiz, borçlanmadan kaynaklanan birikmiş faize karşı mahsup edilecektir.

Kullanıcılar platformda kripto varlıkları tedarik edebilir ve ödünç alabilir. Token havuzlarına çekirdek ekip tarafından karar verilecek ve Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) çalışmaya başladığında protokolün yönetim oylaması kullanılacak. Şu anda aşağıdaki fotoğraftaki gibi sınırlı token havuzları bulunmaktadır. 

BenQi’de desteklenen varlıklar nelerdir?

Mevduat sahiplerine ve borç verenlere, talep üzerine havuzdan para çekmek için kullanabilecekleri QiTokens verilecektir. Qitoken, Avalanche’ın döviz piyasasındaki diğer herhangi bir kripto varlığı gibi alınıp satılabilir, bu nedenle bu sistem sadece tasarruflarınızı orada tutmak için değil, aynı zamanda güvenilir faiz oranlarına erişmek isteyen başkalarıyla ticaret yapmak için ek bir teşvik sağlar.

QI tokeni nedir?

Qi tokeni, BenQi ekosisteminin yerel tokeninin yanı sıra Avalanche’daki yerel bir varlıktır. Qi’nin aşağıdakiler dahil birçok kullanım durumu vardır:

  • Yönetim: QI, sahiplerin kararlara katılmasına ve protokolü yönlendirmesine izin veren bir tokendir. Kurucular başlangıçta yönetecek, ancak sonunda merkezi olmayan özerk organizasyona (DAO) geçecek.
  • Ödül: Qi, platformdaki likidite sağlayıcılarını ve likidite madencilerini teşvik etmek için kullanılır.
  • Borç Verme ve Borç Alma: Borç verenler ayrıca Qi tokenlerini ödül kazanmak kullanabilirler. Borçlular, Qi tokenlerini diğer kripto para birimlerini ödünç almak için teminat varlıkları olarak kullanabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu