Kripto Paralar

Bitcoin Arzının Yüzde 99’u Gerçekleşmemiş Kârlara Sahip! İşte Olabilecekler

On-chain veriler, dolaşımdaki Bitcoin arzının %99’unun tekrar gerçekleşmemiş karlara sahip olduğunu gösteriyor. Tarih, piyasanın bir sonraki adımda nereye gidebileceğine dair ipucuna sahip olabilir.

Dolaşımdaki Bitcoin arzının %99’u gerçekleşmemiş kazançlara sahip

Bir CryptoQuant rapora göre, dolaşımdaki BTC arzının kar yüzdesi, BTC 59.000 doları geçtiği için bir kez daha %99’a ulaştı. Burada kullanılan kar yüzdesi göstergesi, kârı gerçekleşmemiş işlemlerin toplam işlem sayısına oranını gösterir.

Açıklanan “gerçekleşmemiş kar oranları ”, yatırımcıların henüz almadıkları kazançları ifade eder. İndikatör, bugün satılırsa, son işlem yaptıkları zamana kıyasla bir miktar kâr sağlayacak olan Bitcoin için on-chain verilerine bakar. Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin için bu indikatördeki eğilimi gösteren bir grafik:

%99’luk oran, daha önce iki defa gözlemlendi

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, dolaşımdaki Bitcoin arzının %99’u artık gerçekleşmemiş bazı kazanımlara sahip. 2017’den bu yana benzer değerlerin gözlemlendiği iki örnek daha oldu.

  • İlki 2017 yılındaydı. İndikatör o zamanlar %99,9 gibi yüksek değerlere ulaşmış ve bir süre %99’un üzerinde tutulmuştu. BTC fiyatının tarihi parabolik boğa koşusuna devam ettiği bu kadar yüksek değerlerle bu dönemde oldu.
  • Bunun olduğu diğer tek zaman 2020’nin sonundan 2021’in başına kadardı. Bitcoin o zamanlar da benzer bir eğilim gösterdi ve mevcut 65.000 doları ATH çıkarmaya gitti.

İndikatör, şimdi o zamanlara benzer değerlere yaklaştığından, analist Hououin Kyouma’ya göre trend tekrar edebilir. Buradaki anahtar, yüksek değerlerin sürdürülebilir dönemdir. 2018 boğa koşusu öncesinde yüksek değerler mevcuttu ancak çok uzun sürmedi ve koşu erken bitti. Bunun şimdi de gerçekleşmesi mümkündür.

Bitcoin fiyat analizi

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %10.30 artışla 61,159.46 dolar civarında dalgalanıyor. Geçen aya göre BTC yaklaşık %25 değer kazandı. Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde Bitcoin fiyat eğilimini göstermektedir.

Son birkaç hafta içinde, BTC 59.000 dolarlık fiyat işaretini kırdığı için büyük bir ivme yakaladı. BTC’nin bunu ne kadar sürdürebileceği belli değil, ancak indikatörler çoğunlukla şu anda kripto para için yükseliş sinyalleri veriyor. Kar yüzdesi göstergesi eğilimi yukarı tutarsa, analist Hououin Kyouma’ya göre BTC yakında yeni bir ATH kaydedebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu