Kripto Paralar

Bitcoin, DOGE ve SHIB Eriyor: Bu 3 Altcoin ise Güçlü Yükseliyor!

Kripto para piyasasında, geçtiğimiz günlerde yaşanan yükselişin etkisi az da olsa azalmış gibi görünüyor. Öncü kripto para birimi Bitcoin, 67.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık 62.000 dolara düştü ve son 24 saatte yüzde 3 kaybetti. ETH, BNB, ADA gibi coin’ler de yüzde 1-2 oranında değer kaybetti. Öte yandan DOGE ve SHIB gibi meme coin’ler de düşüş yaşadı. İlki yüzde 1.8, ikincisi ise yüzde 4.3’lük bir düşüş yaşadı. Peki, bugünün yükselen altcoin projeleri hangileri? Kriptokoin.com olarak inceliyoruz…

RUNE, yeni gelişmelerin etkisiyle patlama yaşadı

Bitcoin, Ethereum, ADA ve BNB gibi coin’lerin geçtiğimiz günlerde ivme kazanmasıyla birlikte, toplam kripto para piyasasının değeri 2.8 trilyon dolara yaklaşmıştı. Ancak bugün görülen hafif düşüşlerin etkisiyle bu değer 2.65 trilyon dolara kadar indi. Öte yandan, bazı altcoin’ler ise değer kazandı.

Piyasa değerine göre ilk 100’de yer alıp en çok yükselen coin’lere baktığımızda, ilk sırada yüzde 26.19 ile THORChain (RUNE) yer alıyor. THORCHain, kullanıcıların varlıklarının tam velayetini kaybetmeden kripto para varlıklarını çeşitli ağlar arasında kolayca değiş tokuş etmelerini sağlayan merkezi olmayan bir likidite protokolüdür.

RUNE, THORChain üzerine kurulu ilk multi-chain DEX (merkezi olmayan borsa) olan THORSwap’in etkisiyle yükseliş yaşamış olabilir. THORSwap’in THOR tokenı IDO (initial DEX offering) sürecindeydi ve geçtiğimiz saatlerde bu token, CoinGecko ve CoinMarketCap gibi büyük coin analiz sitelerinde listelendi. Öte yandan Thorchain’in sosyal ve piyasa aktivitesinin analizini çıkaran LunarCrush’a göre ağ, bu metriklere göre 3.164 coin arasında birinci oldu.

Popüler altcoin projeleri SOL ve NEXO da sıçradı

İkinci olarak, Solana merkezi olmayan finans (DeFi) çözümleri sağlayan Solana’nın SOL tokenı yüzde 10 kadar yükseliş yaşadı. Solana (SOL) Blockchain’indeki DeFi ekosistemi, işlem hızları ve daha düşük ücretler nedeniyle daha fazla kullanıcının ağa geçmesiyle kilitlenen toplam değerin 13 milyar dolara yaklaştığını ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördü. DeFi veri toplayıcısı DefiLlama’ya göre, Solana Blockchain’inde kilitlenen toplam değer şu anda 12,95 milyar dolar; toplam altı projede 1 milyar doların üzerinde kripto para birimi kilitli durumda.

Son olarak, kullanıcılara kripto para destekli krediler sunan Blockchain tabanlı borç verme platformu Nexo’nun NEXO tokenı yüzde 8 yükseldi. Platformun kullanıcıları; fiat para birimi veya stablecoin şeklinde bir kredi almak için teminat olarak Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC) veya XRP (XRP) gibi bir coin yatırır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu