Kripto Paralar

Bitcoin ETF Coşkusunun Akabinde Gözler Bu Altcoin’e Kilitlendi!

Bitcoin vadeli işlem ETF’leri onaylandı ve yatırımcılar sırada hangi kripto para biriminin olabileceğini merak ediyor. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, sosyal medyadaki spekülasyonlara göre en olası ETF adayı. İşte konuşulanlar…

Lark Davis, ETF onayı için sırada Ethereum’un olduğunu söylüyor

Birkaç kripto para piyasası lideri, bir Ethereum ETF’sinin ortaya çıkmasının sadece bir zaman meselesi olduğuna ikna oldu. Wealth Mastery haber bülteninin arkasındaki kripto yatırımcısı Lark Davis, Ethereum ETF beklentileri konusunda iyimser olduğunu söyledi. Ethereum fiyatının Bitcoin ETF gelişiminin hemen ardından nasıl “pumplandığını” kaydetti ve “ETH ETF’lerini açıklayana kadar bekleyin!” dedi.

Ayrıca, Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız kripto trader’ı ve yatırımcısı “The Wolf of All Streets”, benzer şekilde eğrinin önünde kalmak ve bir Ethereum ETF’nin “eninde sonunda geleceğini” tahmin etmek için Twitter’a gitti. Hesabın arkasındaki analist Scott Melker şunları söyledi:

SEC’in bir Ethereum ETF’sini onaylaması için kampanyayı şimdi başlatacağız. Kalabalığın önüne geçebilirsin, çünkü eninde sonunda geliyor.

ETF etkisinin büyüklüğü

Uzmanlara göre ETF’ler çok uzakta olmayabilirler. Kripto para yatırım firmalarının zaten bir Ethereum ETF üzerinde çarkları var. Aslında, sonuncusu Bitcoin Strategy ETF’nin arkasında olan VanEck ve ProShares, yaz boyunca kendi Ethereum (ETH) vadeli ETF’leri için düzenleyicilere başvuruda bulundu.

Ancak bu teklifler, her iki firma da onları değerlendirmeden çekmeye başladıktan sonra kısa ömürlü oldu. Kryptoin Investment Advisors ve Gemini Trust Company de dahil olmak üzere, Ethereum spot piyasa fiyatlarına dayanan SEC’de bekleyen bir avuç başka Ethereum ETF başvurusu bulunuyor.

Düzenleyicilerin onları nasıl sınıflandıracağına dair çoğu kripto para birimi üzerinde hala bir belirsizlik bulutu olsa da, ABD SEC yetkilileri daha önce Ethereum’u bir menkul kıymet olarak görmediklerini açıkça belirtmişti. SEC Başkanı Gary Gensler, spot piyasa fonlarından ziyade kripto vadeli ETF’lerine taraftır. Bir Ethereum ETF gün ışığını görürse, uzmanlara göre BTC vadeli işlemlerine dayanan ProShares Bitcoin Strategy ETF’ye benzer bir modeli takip edebilir.

Ethereum’un yükselişi hakkında

CoinMarketCap’teki %18,4’lük Ethereum dominans oranı göz önüne alındığında, uzmanlara göre Ethereum ETF olasılığı çok uzak değil. Ek olarak, NFT’ler ve merkezi olmayan finansın (DeFi) popülaritesi arttıkça Ethereum fiyatı bu yıl fırladı. Ve Ethereum fiyatı bugüne kadar %400 artı bir artış göstermiş olsa da, analistler boğa koşusunun bitmekten çok uzak olduğunu söylüyorlar. Bir Fundstrat analisti , Ethereum fiyatının potansiyel olarak tüm zamanların en yüksek seviyesini oluşturabileceğine ve yakında 4.900 dolar seviyesini geçebileceğine inanıyor. 

Ethereum, Şubat 2022’de Proof-of-Stake’e geçecek

SEC’in Bitcoin vadeli işlemleri destekli ETF’yi onaylaması, daha fazla kripto ETF’sinin yolunu açtı. Ayrıca, Ethereum’un PoS’a geçişi birkaç santim daha yaklaştı, şimdi analistler ETH’nin patlamasını bekliyor. Bu konuda, Ethereum’un “Üçlü Halving” anlatısı, birleştirme kanıtına (proof-of-merge) geçişe dayanır. Ekip, 16 Ekim’deki en son geliştirme güncellemesinde, geçişin Şubat 2022’ye kadar tamamlanacağını açıkladı. Güncellemede şunlar söylendi:

Kodun PoW’u sonsuza kadar kapatmasını hedefleyin ve Şubat 2022’ye kadar hazır olun.

Ethereum 2.0’dan sonra madencilerin rolü

Destekçiler, Ethereum PoS’a geçtiğinde madencilerin rolünü tartışıyorlar. Madencilerin birleşme sonrası eskimesi ve kaynaklarını Ethereum Classic veya Ravencoin madenciliğine kaydırması bekleniyor, çünkü her ikisi de Grafik İşlem Birimleri (GPU’lar) kullanan teçhizatlar kullanılarak çıkarılabilir. 

Ayrıca, ProShares Bitcoin ETF’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmasından sonra, destekçiler Delaware merkezli yatırım şirketi Kryptoin ve Gemini Trust Company tarafından yapılan Ethereum ETF başvurularının incelenmesini bekliyorlar. Ethereum’da patlamaya bekleyen Lark Davis, geçtiğimiz günlerde bir Ethereum ETF hakkında tweet attı:

Ethereum zaten pompalanıyor, ETH ETF’lerini açıklayana kadar bekleyin!!!

Simon Dedic’e göre 4.000 dolar sonrası Ethereum keşif moduna geçebilir

Moonrock Capital’in yönetici ortağı Simon Dedic, Ethereum’un (ETH) bu hafta 4.000 doların üzerinde kapandığında fiyat keşif moduna gireceğini tahmin etti. Dedic’in tweet’i ve teknik grafiği bu direncin kırılımını vurguluyordu:

ETH şu anda son ve büyük haftalık direncinde. Bu bir kez kırıldığında, ETH fiyat keşfine girecek ve çıldıracak. 4.000 doların üzerinde bir haftalık kapanış, görmek istediğimiz şey.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu