Kripto Paralar

Bitcoin, ETH, SHIB Çakılırken Bu 5 Altcoin Boğa Koşusunda!

Dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.044 dolara çıkan Bitcoin (BTC) gün içerisinde 64.458 dolara kadar geri çekilme yaşadı. BTC’nin ATH’sinin ardından duraksama yaşaması, bazı büyük coin’lere de yansıdı: Ethereum (ETH), Shiba Inu (SHIB) gibi coin’ler ciddi bir yükseliş yaşayamadı. Ancak son 24 saatte 5 altcoin, piyasa değeri ile ilk 100’de yer alanların arasında öne çıktı.

Bitcoin, ETH düşerken bu altcoin’ler yükseldi

Günün en çok yükselenleri arasında IoTeX (IOTX), yüzde 57.29 ile lider oldu. IoTeX, 2017’de açık kaynaklı bir proje olarak başlatılan, amacı makineler için açık ekonomiyi güçlendirmek olan bir platform kurma amacıyla yola çıktı. Yakın zamanda Chainlink; Protofire’a, Chainlink oracle’larını açık kaynaklı bir Blockchain olan IoTeX’e yerel olarak entegre etmek için bir Chainlink Topluluk Hibesi sundu.

İkinci sırada ise Loopring (LRC) bulunuyor. LRC, yüzde 24.64 oranında yükseldi. Loopring, ücretleri düşürmeye ve merkezi olmayan borsalar (DEX) ve ödeme protokolleri için verimi artırmaya yardımcı olmak için zk-Rollup’ları kullanan ve Ethereum ağı için ikincil katman ölçeklendirme çözümüdür.  Loopring fiyatı için sürdürülebilir ivme, Ethereum ağındaki ücretler yüksek kalmaya devam ederken, ikinci katman protokolü Arbitrum ve Optimism dahil olmak üzere diğer L2 çözümlerine kıyasla daha düşük işlem ücretleri sunmaya devam etmesiyle geliyor.

MINA, HNT ve KDA yükseliş yaşadı

Üçüncü sırada, Mina Protocol (MINA) bulunuyor. MINA, yüzde 17.70 oranında yükseliş yaşadı. Mina Protocol, DApp’leri daha verimli çalıştırmak için hesaplama gereksinimlerini azaltmak için oluşturulmuş minimal bir “özlü Blockchain’dir“. Mina Protocol, ZK Hack ile ortaklık kurarak nasıl etkileşimli bir Snapps atölyesi kurdu.

Dördüncü sırada Helium (HNT) bulunuyor. HNT, yüzde 11 oranında yükseliş yaşadı. Helium, nesnelerin interneti cihazları için merkezi olmayan Blockchain ile çalışan bir ağdır. Helium’un sağladığı Hotspot’ların sayısı, dünya çapında 300.000’i geçmiş durumda, yani kullanımı gittikçe yayılıyor.

En çok yükselen sonuncu coin, Kadena (KDA) oldu. KDA’nın fiyatındaki yükselişin sebepleri arasında Ethereum ağında Wrapped KDA (wKDA)’nın piyasaya sürülmesi, non-fungible token (NFT) projelerinin kullanıma sunulması, KDA stake desteğinin eklenmesi ve çeşitli borsalarda listelenmesi gibi faktörler yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu