Kripto Paralar

Bitcoin İçin 14 Kasım Kritik Tarih! İşte Nedeni ve Olacaklar

Bitcoin protokolü, ağın gizliliğini, verimliliğini ve akıllı sözleşme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir soft fork olan Taproot yükseltmesinden geçmek üzere. Bu nedenle yayın tarihi olacak 14 Kasım’a dikkat edilmeli. İşte ayrıntılar…

Bitcoin Taproot yükseltmesi

Taproot, Bitcoin’in Ağustos 2017’den bu yana, Segregated Witness’in (SegWit) doğuşunu gören ve Lightning Network başlatılmasına yol açan ilk büyük yükseltmesidir. 2017 fork’u, öncelikle daha kolay işlem yürütmeyi kolaylaştırmayı ve Bitcoin’in ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlıyordu. Taproot yükseltmesi, Bitcoin madencileri (madencilik node’leri) arasında %90 fikir birliğine ulaştıktan sonra yayınlanacak. Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg’nin Haziran 2021 tarihli tweet’i:

Taproot neler getirecek?

Taproot soft fork, gönderici ve alıcının bir ödeme işleminde birlikte imza atmasına olanak tanıyan Merkelized Abstract Syntax Tree’nin (MAST) doğuşunu görecektir. Ek olarak, yeni yükseltme, kullanıcıların tek bir işlem için birden fazla imzayı tek bir imzada toplamasına olanak tanıyan ve geleneksel ve çoklu imza işlemleri arasındaki doğal farkı azaltan bir algoritma olan Schnorr Signature’ı da uygulayacak.

Schnorr’un imza şeması, bir kullanıcının özel ve genel anahtarlarını, her işlemin meşruluğunu doğrulamak için doğrulanabilir bir şekilde değiştirmek için de kullanılabilir. Gregory Maxwell tarafından ortaya konan Ocak 2018 tarihli orijinal Taproot teklifinde şunlar ön plana çıkıyor:

Bu yapının, sabit taraf akıllı sözleşmeleri için mümkün olan en basit ödemeler gibi görünmesini sağlayarak mümkün olan en büyük anonimliğe izin vereceğine inanıyorum. Bunu, genel durumda herhangi bir ek yük olmadan, herhangi bir kabataslak veya pratik olmayan teknikler kullanarak, sözleşme katılımcıları arasında ekstra etkileşim turları gerektirmeden ve diğer verilerin kalıcı olarak depolanmasını gerektirmeden gerçekleştirir.

Bitcoin’de gözler 14 Kasım’da

Kriptokoin.com olarak aldığımız verilere göre, Sjöberg tarafından oluşturulan bir web sitesi olan Taproot.Watch, Taproot yükseltmesinin 1020 bloğu başarıyla bastıktan sonra 14 Kasım’da etkinleştirileceğini gösteriyor. Daha geçen ay, Bitcoin ağının günlük takas değeri, on-chain işlemlerde 31 milyar dolarlık ödeme yaptıktan sonra ATH seviyesine ulaştı. 2020’nin başlarına kıyasla, ağın günlük ödeme hacmi, Bitcoin’in El Salvador ve diğer yargı bölgelerinde yaygın olarak benimsenmesiyle desteklenen 40 kat arttı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu