Kripto Paralar

Bitcoin İçin 25 Ekim Kritik Gün: Yenisi Geliyor!

VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si gelecek hafta yayınlanacak. Fon, 25 Ekim’de ABD’de başladığında türünün ikinci örneği olacak.

  • VanEck’in Bitcoin vadeli ETF‘si önümüzdeki hafta 25 Ekim’de yayınlanacak.
  • Fon, ProShare’in kendi Bitcoin vadeli ETF’sinden sonra ABD’de türünün ikinci örneği olacak.
  • BTC vadeli işlemleri yerine Bitcoin’e bağlı gerçek bir Bitcoin ETF’si ise henüz ABD’de onaylanmadı.

VanEck’in Bitcoin ETF’si 25 Ekim’de piyasada olacak!

VanEck’in BTC vadeli ETF’si, şimdi ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu tarafından onaylandı. Fonun 23 Ekim Cumartesi’den sonra işlem görmesine izin veriliyor, ancak büyük olasılıkla ETF piyasalar açıldıkça 25 Ekim Pazartesi günü listelenecek. Fon, “XBTF” sembolü altında listelenecek. ETF, yatırılan her 100 dolar için %0,65 veya 0,65 dolar yönetim ücreti alacak. Bloomberg, bunun ProShares’in rakip ETF’sindeki %0,95’lik ücretten önemli ölçüde daha ucuz olduğunu belirtiyor.

Bu ETF ve benzeri fonlar, yatırımcıların bir emtia borsası aracılığıyla BTC vadeli işlemlerinin değerine bağlı bir varlık satın almalarını sağlar. Yatırımcıların gerçek Bitcoin’i bir kripto para cüzdanında tutmasını gerektirmez ve yatırımcıların kripto borsasına kaydolmasını gerektirmez. Bu yaklaşım, genellikle geleneksel yatırım araçlarını kullanan kurumsal yatırımcılara hitap ediyor.

VanEck’in ETF’si, Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ikincisi olacak

VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si, Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ikincisi olacak. ProShares, bu Salı günü kendi vadeli ETF’sini başlattı ve benzer fonlar için bir emsal oluşturdu. Bu olayın etkisiyle, BTC fiyatı 66.000 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Benzer bir başka ETF de Valkyrie tarafından önerildi ve muhtemelen yakın gelecekte onay alacak. Bu arada Invesco, bir BTC vadeli ETF teklifini geri çekti. Bu son gelişmelere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde hala gerçek bir Bitcoin ETF yok. Gerçek bir ETF, BTC vadeli işlemlerinin fiyatını izlemek yerine Bitcoin fiyatını izleyecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu