Kripto Paralar

Bitcoin mi Alacak? Elon Musk, Tesla Paylarının Yüzde 10’unu Satıyor!

Milyarder Elon Musk alışılmadık düşünceleriyle tanınıyor ve en son Twitter’da Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satıp satmaması gerektiğini sordu ve “bu anketin sonuçlarını ne olsun uygulayacağına” dair söz verdi. Bu anket üzerine Elon Musk’ın Tesla hisselerini satıp Bitcoin alıp almayacağı konusu da gündeme geldi.

Elon Musk, hisselerini satıp Bitcoin mi alacak?

Musk’ın bu yılki net değeri, Tesla hisseleri 1.000 doların üzerine fırladığı için 335 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bloomberg endeksine göre, açık ara dünyanın en zengin insanı. Elon Musk’ın, vergi problemleriyle alakalı olarak böyle bir satış gerçekleştirebileceği düşünülüyor. Musk’ın tweet’i, 1 milyondan fazla oy aldı ve katılımcıların yüzde 54.2’si teklife “evet” dedi.

Bitcoin ve kripto yatırımcıları da milyarderin bu teklifiyle oldukça ilgileniyor. Mali analist Kevin Paffrath, Musk’ın daha fazla Bitcoin satın almak isteyip istemediğini belirlemek için dikkate alınması gereken aşağıdaki dört faktöre işaret ediyor:

  • İlk olarak Musk, “enflasyon endişeleri” nedeniyle parayı nakitten diğer varlıklara kaydırmaya meyilli olacak.
  • İkincisi, Bitcoin şu anda en büyük yatırımlarından biri olabilir.
  • Üçüncüsü, Musk tüm gayrimenkulünü sattığı için artık oraya para akıtacak gibi görünmüyor.
  • Son olarak, “Bence 12-13 milyar dolar kriptoya gidiyor. Musk’ın dolar konusunda biraz daha temkinli olduğunu görüyorum, bu yüzden BTC üzerine bahse giriyorum,” ifadelerini kullanıyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, ise Musk’ın tweetine  “Hedef çeşitlendirme ise, dikkate alınması gereken alternatif bir strateji, TSLA bilançosunu bir Bitcoin Standardına dönüştürmek ve 25 milyar dolarlık BTC satın almaktır. Bu, vergi açısından verimli bir şekilde tüm yatırımcılar için çeşitlendirme, enflasyon koruması ve daha fazla avantaj sağlayacaktır,” diyerek cevap attı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu