Kripto Paralar

Bitcoin, SHIB ve DOGE Çakıldı: Bu 6 Altcoin ise Fırladı!

Bitcoin ve Ethereum’un en yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması piyasaları yükseltse de bugün bu iki coin de hafif düşüşler yaşamış gibi görünüyor. En büyük meme coin’ler Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) da değer kaybetti. Ancak piyasa değerine göre ilk 100 içerisinde 6 altcoin en çok yükselişi yaşadı. Kriptokoin.com olarak bunları inceliyoruz…

Loopring (LRC) en çok yükselen altcoin oldu

Loopring’i “günün en çok yükselenler” listesinin başında görmeye epey bir alıştık. LRC, merkezi olmayan borsaların oluşturulması için tasarlanmış açık bir protokol olan Loopring’in Ethereum tabanlı kripto para birimidir. Loopring, son zamanlarda Layer-2 çözümüyle gündeme gelip Layer-1 gas ücretlerinden kullanıcıları koruyor. LRC, son 24 saatte yüzde 40.59 oranında yükseldi.

2017 yılında açık kaynaklı bir proje olarak başlayan IoTeX’in IOTX tokenı da yüzde 31.59 oranında yükseldi.  IoTeX, amacı makineler için açık ekonomiyi güçlendirmek olan merkezi olmayan bir platform inşa etti – insanların ve makinelerin garantili güven, özgür irade ve uygun şekilde tasarlanmış ekonomik teşvikler altında etkileşime girebileceği açık bir ekosistem. Yakın zamanda Chainlink, Protofire’a oracle’ları IoTeX’in IoT odaklı Blockchain’ine entegre etme hibesi verdi.

Kadena, yükselişini sürdürüyor

Üçüncü sırada, yüzde 23.09’luk yükseliş ile Kadena (KDA) bulunuyor. KDA kısa süre önce, Ethereum ağı üzerinde çalışan ve tüm Ethereum Sanal Makinesi uyumlu merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleriyle etkileşime girmesine izin veren wKDA adlı wrapped bir sürümünü piyasaya sürdü.  Ayrıca ağa yeni NFT yetenekleri eklendi.

Dördüncü sırada Livepeer (LPT) bulunuyor. Livepeer, merkezi yayın çözümlerine uygun bir Blockchain  tabanlı alternatif sunmaya çalışan Ethereum (ETH) ağı üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir video yayın platformudur. Son 24 saatte yüzde 20.59 yükselen LPT için fiyat artışı, protokolün COLLIDE etkinliğine Glass yayın platformuyla birlikte ev sahipliği yapmasından sonra geldi; bu, video karşılığı olmayan tokenlerin (NFT) canlı basımını içeren ilk canlı konserdi.

Bunların yanı sıra verimliliği ve birlikte çalışabilirliği azaltmadan Blockchain’ler ve ağları bağlamayı amaçlayan Quant (QNT) ve gizlilik odaklı merkezi olmayan bir kripto para birimi olan Zcash sırasıyla yüzde 17.25 ve yüzde 13.75 oranlarında ivme kazandı. Zcash, yakın zamanda Proof-of-Stake (PoS) zinciri Agoric ile entegrasyon sağladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu