Kripto Paralar

Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyen Kripto Balinaları Kim?

Kripto para birimleri her ne kadar rekor piyasa değerlerine ulaşsa da, mevcut durumda altın piyasasının yaklaşık dörtte biri büyüklüğünde. Bu nedenle, arzın belirli bir kısmını elinde tutan balinalar, fiyatları istediği yönde etkileyebilme yeteneği kazanıyor. Peki Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen balinalar tam olarak kimler? Kısaca bu soruya cevap arayacağız…

En büyük Bitcoin balinaları

Şu anda piyasasının en büyük balinası, belgesellere bile konu olan, neredeyse bir ülke ekonomisini cüzdanında bulunduran Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin yaratıcısının elinde 1.9 milyon BTC bulundurduğu biliniyor ve serveti 40 milyar doları aşıyor. Tabi Bitcoin’in borsalarda listelenmeye başladığı 2013 yılında bu yana yüzlerce bireysel yatırımcıda “balina” unvanına kavuştu. Örneğin, Facebook’un gerçek mucitleri olarak bilinen Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri şu anda yaklaşık 78.000 BTC’e sahip ve ortalamaları 141 dolar. Ek olarak, Amerikalı risk sermayedarı Tim Draper’ın 632 dolar ortalama ile 29.656 Bitcoin satın aldığı biliniyor.

Kurumsal yatırımcılarda birer BTC balinası olarak kabul edilebilir. Bu şirketlerden Grayscale, mevcut piyasa değerinin %3’ü olan 28 milyar dolarlık Bitcoin’i yönetiyor. Ayrıca, MicroStrategy’de 18,75 milyon Bitcoin ile arzın yaklaşık %0,58’ine sahip. Son olarak kripto para borsalarının en büyük balinalar olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para birimlerinin ilk günlerinden beri içinde olan ve ticareti yapan bu merkezi kurumlar, piyasasının likiditesini arttırmak ve azaltmak için ellerinde yüklü miktarlarda BTC bulunduruyor. TokenAnalyst tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre toplam Bitcoin arzının %6,7’sine sahipler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu