Kripto Paralar

Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları Bize Ne Anlatıyor?

Kripto analisti Lawrence Lewitinn’e göre, Bitcoin (BTC) hakkında hemen hemen aynı şekilde Ethereum (ETH) şikayetleri duyulabilir. Analist, sonuçta, Ethereum 1 Ocak’tan bu yana yaklaşık %500 artarken, Bitcoin’in bu süre içinde sadece iki katına çıktığını belirtiyor. Yine de, bir ülkede yasal para haline gelen ve birkaç vadeli işlem tabanlı borsa yatırım fonuna (ETF)’ler sahip olan Bitcoin oldu. Kriptokoin.com olarak Lawrence Lewitinn’in spot ve opsiyon piyasaları açısından Bitcoin ve Ethereum analizlerini sizler için derledik.

“Hem Ethereum hem de Bitcoin şaşırtıcı bir büyüme gösterdi”

Analiste göre, aynı varlık sınıfında olsalar da, Bitcoin ile Ethereum’u karşılaştırmak, üstünkörü bir kripto anlayışından daha fazlasına sahip olanlar için elmaları portakallarla karşılaştırmakla eşdeğer. Analist, türev piyasalarının fark konusunda en az bir incelikli şekilde hemfikir bulunduğunu ve bunun Bitcoin ile karşılaştırıldığında spot piyasaya göre Ethereum seçeneklerinin nispi hacmi olduğunu belirtiyor:

Bu önemli, çünkü spota göre daha yüksek opsiyon hacmi olgun bir piyasanın işaretidir ve fiyat keşfine yardımcı olabilir. Emin olmak gerekirse, hem Ethereum hem de Bitcoin geçtiğimiz yıl hem spot hem de opsiyon piyasalarında şaşırtıcı bir büyüme gösterdi.

Analist, sağlayıcı Skew tarafından derlenen rakamlara göre, Ekim 2020’de, Ethereum spot tradinin yedi büyük borsa için toplamda günde ortalama 93 milyon dolar ve bir yıl sonra bunun günlük ortalama 1,6 milyar dolar olduğunu söylüyor. Bu arada analist, opsiyon günlük hacimlerinin bir önceki yıl sadece 23 milyon dolardan 335 milyon dolara yükseldiğini hatırlatıyor.

Bu parçada izlenen yedi Bitcoin ve Ether spot borsası Bitstamp, Coinbase, FTX, Gemini, ItBit, Kraken ve LMAX Digital idi. Binance gibi borsalar dahil edilmemiş olsa da, her bir spot piyasanın göreceli büyüklüğü hakkında bir fikir edinilebilir.

Analiste göre, Bitcoin piayasası başlamak için daha da büyüktü ve 2020’de Ekim günlük spot hacmi ortalaması 395 milyon dolar iken, opsiyon piyasası 206 milyon dolardı. Analist, 12 ay sonra hızlı ileri sardığında sırasıyla 2,2 milyar dolar ve 989 milyon dolar olduğunu belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Yine de, büyüme söz konusu olduğunda, Ethereum ikisi arasında daha etkileyiciydi. Spot piyasası bir yılda yaklaşık 16 kat, opsiyon piyasası ise yaklaşık 15 kat büyüdü. Bitcoin’in sayıları sırasıyla “sadece” 5,7x ve 4,8x kazandı. Bu, Ethereum’a kıyasla küçük patatesler dışında başka herhangi bir piyasa için bir rüya.

Analiste göre, kripto türevleri piyasasının hala erken aşamalarındayız

Ancak analist, bu rakamlara bakıldığında, her bir para biriminin opsiyon piyasasının kendi spot piyasasına göreli büyüklüğünün göze çarptığını ifade ediyor. Yine, incelenen spot veriler, varlıkların trade ettiği birkaç borsadan sadece. Ancak bunlar dünyanın en büyük borsalarından bazıları ve verileri genellikle güvenilir. Bu nedenle analist, piyasalarda neler olup bittiğine dair bir fikir vermede yardımcı olduğunu söylüyor. Analist, 2020 Haziran ortasından bugüne kadar, Bitcoin opsiyon hacimlerinin spotun ortalaması %45’i iken, Ether için sadece %20 olduğu bilgisini paylaşıyor.

Analist, sadece göz gezdirerek, Bitcoin (BTC)’nin spota göre opsiyon hacimlerinin Haziran’dan bu yana %30 ve %50 aralığında kaldığını söylüyor ve piyasanın, Nisan ayında opsiyonlarda büyük bir artış yaşadığını ve spot piyasa ile neredeyse rekabet ettiğini, hatta 8 Nisan’da onu geçtiğini belirtiyor. Ayrıca, Ether’in opsiyon piyasasının daha mütevazı aralıklara sahip göründüğünü ve son beş ayda genellikle %15 ila %25 arasında kaldığını söylüyor. Analist, önemseyenler için, Bitcoin oranı için standart sapmanın %17 iken, Haziran 2020’den bu yana Ether için %5 daha sıkı olduğunu da ilave ediyor. Lawrence Lewitinn, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tabii ki, kripto türevleri piyasasının hala erken aşamalarındayız. 

Bir borsa olan Deribit, hem Bitcoin hem de Ether’in opsiyon işlemlerinde aslan payına sahip. Borsanın baş ticari yetkilisi Luuk Strijers, “Hala gelişmeye devam ediyoruz” diyor ve piyasa hala olgunlaşırken büyümenin hızlı olacağı tahmin ediyor. Aracı kurum Voyager Digital‘in CEO’su Stephen Ehrlich, kripto seçeneklerinin yirmi yıl önce hisse senedi seçeneklerine benzer olduğunu ancak sonunda yetişeceğini söyleyerek aynı fikirde. Stephen Ehrlich, şu görüşünü paylaşıyor:

Bence bu sadece bir zaman meselesi. Bu ürünler elde edilmesi ve trade daha kolay hale geldikçe, hacmin büyüdüğünü göreceksiniz. Ama bunun gerçekleşmesinden hala birkaç yıl uzaktayız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu