Kripto Paralar

Bitcoin Yatırımcıları Short’lara Yükleniyor! Bu Ne Demek?

Kripto analisti Arman Shirinyan’a göre, Bitcoin (BTC)’nin %13’lük düzeltmesi, traderlar tarafından fark edilmedi ve çoğu, değerini kaybeden bir varlıktan kâr elde etmelerini sağlayan short pozisyonlar açmaya başladı. CryptoQuant CEO’su tarafından sağlanan göstergeye göre, Bitcoin piyasada bir geri çekilme ile karşı karşıya kaldıktan sonra, türev piyasası artan bir satış (short) hacmi ile karşı karşıya kaldı. Analist, bunun ana nedeninin, daha çok piyasadaki değişen duyguya bağlı olduğunu belirtiyor.

Bitcoin (BTC)’deki düzeltme ve piyasa duyarlılığı

Oanda Craig Erlam’ın kıdemli piyasa analisti, Bitcoin düzeltmesinin, özellikle kripto para biriminin son birkaç ayda yaklaşık %66 ve yılın başından bu yana daha da fazla artmasından sonra, er ya da geç gerçekleşmesi gereken beklenen bir olay olduğunu söylüyor.

Bitcoin aşağı dönüş yolu / Kaynak: Bloomberg

Çoğu analist, Bitcoin’in bir döngünün dağıtım aşamasına girmek ve biraz yavaşlamaktan başka seçeneği olmadığı konusunda hemfikir. Arman Shirinyan, piyasanın son aylarda yaşadığı rallinin boyutuyla karşılaştırıldığında, 50.000 dolara kadar bir kırılmanın mümkün olduğunu, ancak çok da önemli olmadığını belirtiyor.

Analist Arman Shirinyan, piyasadaki oynaklığın artmasının ardından korku ve açgözlülük endeksi gibi duyarlılık göstergelerinin, piyasa tepkisinin gerçek fiyat hareketinden çok daha büyük olduğunu gösteren “korku” ve “aşırı korku” değerlerine yaklaşmasına dikkat çekiyor.

Kaynak: Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, daha önce, piyasada Mayıs ayında başlayan küçük bir düzeltme, aşırı kaldıraçlı piyasa ve Çin’de başlayan endüstri çöküşünün körüklediği güçlü bir duyarlılık değişikliği nedeniyle, 28.000 dolara %50’lik bir geri çekilmeyle sonuçlandı.

Basın zamanında, Bitcoin 55.000 dolarlık alandan hafif bir toparlanma ile 57.900 dolardan işlem görüyor. Analist, kripto para biriminin yaklaşık %5 toparlanmayı başarsa da, piyasanın bu hafta %7’den fazla kayıpla düşüş eğilimini sürdürdüğünü belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu