Kripto Paralar

Bitcoin’de 4 Yılın En Büyük Yükseltmesi Gerçekleşti! İşte Olanlar…

Dört yıldır ilk Bitcoin güncellemesi gerçekleşti. Taproot güncellemesi, daha fazla işlem gizliliği ve verimliliği anlamına gelir ve en önemlisi, aracıları işlemlerden çıkarmak için kullanılabilecek akıllı sözleşmelerin potansiyelini ortaya çıkaracaktır.

Bitcoin topluluğu, Taproot’u karşıladı

Bitcoin odaklı girişim firması Stillmark’ın kurucusu ve yönetici ortağı Alyse Killeen, “Taproot önemlidir, çünkü Bitcoin’in faydasını genişletmekle ilgilenen girişimciler için geniş bir fırsat sunuyor” dedi. Taproot, kısmen bu değişikliklerin kodda oldukça artan iyileştirmeler içermesi nedeniyle neredeyse evrensel desteğe sahiptir. Bitcoin’in yenilenmesinin büyük bir kısmı, bir kişinin her işlemde bıraktığı parmak izi gibi olan dijital imzalarla ilgilidir. Şu anda, kripto para birimi, bir Bitcoin cüzdanını kontrol eden özel anahtardan bir imza oluşturan ve Bitcoin’in yalnızca hak sahibi tarafından harcanabilmesini sağlayan “Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması” adlı bir şey kullanıyor. Bitcoin madencisi Alejandro De La Torre’ye göre Taproot, Schnorr imzaları olarak bilinen ve çoklu imza işlemlerini okunamaz hale getiren bir şey ekleyecek.

Bu durum, genel Blockchain’deki bireysel Bitcoin adresiniz için daha fazla anonimlik anlamına gelmez, ancak basit işlemleri daha karmaşık ve birden çok imzadan oluşan işlemlerden ayırt edilemez hale getirir. Bu güçlendirilmiş imzalar, aynı zamanda Blockchain’de yaşayan kendi kendini yürüten anlaşmalar olan akıllı sözleşmeler için bir oyun değiştiricidir. Taproot, akıllı sözleşmeleri Blockchain’de kapladıkları alan açısından daha ucuz ve daha küçük hale getirir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin topluluğu, yükseltmeyi Haziran ayında kilitlemeyi kabul etse de, sunumun kendisi Kasım ayına kadar gerçekleşmedi. Birkaç aylık gecikme, test için yeterli zaman sağlamak ve yükseltme sırasında bir şeylerin yanlış gitme olasılığını azaltmak için tasarlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu