Kripto Paralar

Bu Altcoin’de Sular Durulmuyor: Tokenler Silinebilir!

Altcoin projesi EOS’ta sular durulmuyor. EOS Network Foundation, B1’in yaklaşık 196 milyon dolar değerindeki kazanılmış tokenlerini elinden almak istiyor. Kriptokoin.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

  • EOS topluluğunda B1’in EOS token arzındaki payı konusunda yeni bir tartışma ortaya çıktı.
  • Topluluk destekli EOS Network Foundation (ENF), B1’in kontrol ettiği 45 milyon tokenle ilgili endişeleri dile getirdi.
  • ENF CEO’su Yves La Rose, topluluğun B1’in hakediş kodunu kaldırmaya çalışabileceğini söyledi.

EOS topluluğunu temsil eden bir grup, takımın vaatlerini yerine getirmediğini iddia ederek Block.one tarafından tutulan kazanılmış tokenleri silmek istiyor.

Altcoin projesi EOS’ta sular durulmuyor: Vakıf B1’e karşı savaşa giriyor!

EOS Network Foundation ile projenin kurucu ekibi Block.one (B1) arasında devam eden savaş yeni bir yön aldı. Şimdi EOS topluluğunda B1’in EOS token arzındaki kazanılmış payı konusunda şiddetli bir tartışma var. B1’in CEO’su Brendan Blumer ve kurucu ortağı Brock Pierce’ın EOS Network Foundation (ENF) ile B1’in kazanılmış EOS tokenleri üzerindeki bir tartışmayı görüşmek üzere bir araya geldiği bildirildi.

Ağ oluşumunda B1, 10 yıllık bir süre içinde EOS’un 1 milyarlık toplam arzının %10’unu kendisine tahsis etti. Şu anda, 100 milyon tokenlik bir paydan B1’in yaklaşık 45 milyon tokene erişimi var. EOS’un arkasındaki geliştirme ekibi B1, Ethereum’a daha iyi ve daha hızlı bir alternatif oluşturma vaadiyle 2017-18 ICO’sunda 4 milyar dolar topladı. Daha sonra, EOS herhangi bir makul benimseme türü bulamadı. 

Dan Larimer ayrıldığında, ağın “Ethereum katili” olma ihtimaline büyük bir darbe vurdu

B1’in teknoloji lideri Dan Larimer ayrıldığında, altcoin projesinin bir “Ethereum katili” olma ihtimaline büyük bir darbe vurdu. Kripto para, fiyat ve genel piyasa değeri açısından o zamandan beri azalmaktadır. Sonra kötü ağ büyümesi de topluluğu rahatsız etti. Yves La Rose liderliğinde, Ağustos 2021’de topluluk destekli bir grup olan EOS Network Foundation (ENF) oluşturuldu ve EOS ekosistemi için yeni bir yol haritası ilan edildi. 

EOS topluluğuna yaptığı bir konuşmada La Rose, B1 yöneticilerini “ihmal ve dolandırıcılık” ile suçladı ve topluluğun Blockchain’i B1’in merkezi kontrolünden uzaklaştırmayı planladığını söyledi. Kasım ayında B1, 45 milyon EOS tokeninin (196 milyon dolar değerinde) sahipliğini B1’in kurucu ortağı Brock Pierce’ın sahibi olduğu Helios’a devretmek için bir anlaşmaya girdiğini söyledi. Buna cevaben ENF, onaylamadığını ifade etti ve ağı destekleme “sosyal sözleşmesini” yerine getirmediği için tokenlerin ilk etapta B1’e ait olmadığını iddia etti.

La Rose: Altcoin ağı hakediş kodunu kaldırabilir

B1 ile sürdürülen müzakereler hakkında yorum yapan La Rose şunları söyledi:

Anlaşmazlığın özü ve müzakerelerin olmasının nedeni, B1’in sattıkları (hala hak ettiği) tokenlerin kendilerine ait olduğuna inanması. Oysa konsensüs yoluyla ağın var olduğu şekliyle bunun tam tersine inanmasıdır, bu tokenler B1’e ait değildir.

La Rose ayrıca, “Ağ hakediş kodunu kaldırabilir ve ağ, bunu yapmanın kendi hakları olduğuna inanıyor” diye yazdı. B1’in ENF’nin iddialarına katılmaması şaşırtıcı değil. B1 kurucu ortağı Brock Pierce, 45 milyon dolarlık tokenlerin EOS ekosistemini büyütmek için kullanılacağını söyledi. Twitter’da Pierce, B1’in EOS’a bağlı bir borsada işlem gören fonun (ETF) potansiyel lansmanı da dahil olmak üzere birçok “hazırda plan” olduğunu söyledi. Bu Twitter dizisinde Pierce şunları vurguladı:

EOS’un, mülkiyet haklarını baltalayacak hesap bakiyeleri üzerindeki otoriter kontrolden fayda sağlayacağını düşünmüyorum ve ekosistemin başarılı olmak için birlikte işbirliğine odaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak ENF, EOS yazılım kodunu forklamaya çalışabilir

Topluluk, B1’in belirtilen mali gerekçelerine ikna olmuş görünmüyor. Bu fikir, sadece B1’in yoldan çekilmesini isteyen birçok topluluk üyesinde yankı uyandırmadı. Bu tür üyeler, protokol düzeyinde bir devralma fikrini desteklediler. “Sadece onları sil. EOS için iyi bir uzlaşma yok”, diye yazdı anonim bir üye. Başka bir üye B1’i dolandırıcılık olarak nitelendirdi ve bunun “kamuya açık olarak belirtilen taahhütlerine aykırı olduğunu” söyledi.

Sonuç olarak ENF, topluluğun desteğiyle, orijinal token tahsisini değiştirmek için altcoin projesi EOS’un yazılım kodunu forklamaya çalışabilir. Aksi takdirde, Genesis tokeni dağıtımı için kullanılan akıllı sözleşmeyi kontrol etmedikçe ENF’nin B1’in token tahsisini nasıl kaldırabileceği hala belirsizdir. Bunun yerine, sert bir hamle yapılmadan önce iki tarafın karşılıklı yarar sağlayan bir uzlaşmaya varması daha olasıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu