Blog

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Omicron varyantıyla ilgili gelişmeler, bu hafta da piyasa hissiyatına yön veren esas etken olacak ve Fed’in şahin dönüşüyle birlikte bu haber akışı, gözlerin Cuma günkü enflasyon verilerine çevrilmesine yol açacak. Bitcoin’in Cumartesi günü altüst olmasına yol açan piyasadaki genel volatilite devam edecek gibi görünüyor. Diğer yandan İngiltere, Aralık ayındaki merkez bankası (BoE) toplantısı öncesinde Ekim ayı GSYH okumasını paylaşacak.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Omicron belirsizliği

Omicron vakaları artmaya devam ediyor ancak uzmanlar, diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığı, hastalığın şiddeti veya mevcut aşıların bu varyant karşısında ne kadar koruyucu olduğu konusunda henüz bir şey bilmiyor. Bu soruların cevabını muhtemelen haftalar sonra öğreneceğiz.

Şimdilik Omicron, Delta’dan daha hızlı bulaşıyor gibi görünüyor.

Yeni varyantın ortaya çıkması ile finans piyasaları altüst oldu ve tam da ülkeler Delta’nın yol açtığı kapanmalardan çıkmaya başlamışken küresel ekonomideki toparlanmayı olumsuz etkiledi.

IMF Cuma günkü uyarısında küresel ekonomik büyüme tahminlerinin, yeni varyant yüzünden daha düşük olabileceğini söyledi.

2. Enflasyon verileri

Ekonomi takviminde öne çıkan veri, Kasım ayının TÜFE verileri olacak. Küresel tedarik zincirindeki çöküş nedeniyle ABD’nin TÜFE okuması Ekim ayında %6,2 yükselerek otuz yılın en hızlı yıllık artışını yaşamış oldu. Kasım ayı için ise %6,7’lik artış öngörülüyor.

Güçlü bir okuma daha, Fed’in daha hızlı azaltım yapacağı beklentilerini destekleyebilir.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının bu ay sonundaki toplantısında teşvik programını daha hızlı azaltmayı tartışabileceğini söyleyerek faiz oranlarının daha erken artırılabileceği spekülasyonlarını artırdı.

Powell ayrıca “geçici” kelimesinin, artan enflasyonu tanımlamak için artık doğru kelime olmadığını da belirtti.

2021 yılında şimdiye kadarki en ufak iş artışı yaşandığını gösteren Cuma günkü istihdam raporu, daha hızlı azaltım beklentilerini pek etkilemedi. Ekonomi Kasım ayında yalnızca 210.000 iş imkanı yaratırken işsizlik oranı %4,2 ile 2020 Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi ve ücretler yükseldi.

3. Volatilite devam edecek

Omicron varyantının yarattığı belirsizlik ve Fed’in daha hızlı azaltım yapma olasılığının birleşmesi ile darbe alan borsalar, geçen hafta büyük satış dalgası gördü.

Yatırımcıların, banka, finans ve enerji firmalarını kapsayan değer hisselerini büyüme ve teknoloji hisselerine tercih etmesi ile bu volatilite devam edecek gibi görünüyor. Fed para politikasını normalleştirdikçe bu hisselerin daha iyi performans göstermesi bekleniyor.

ABD ekonomisi yeniden açılırken yılın başında değer hisseleri ralli yapmıştı ancak sonrasında yatırımcılar teknoloji hisselerine yönelirken bu ralli sönümlendi.

Baird’de stratejist olan Michael Antonelli, Reuters’e yaptığı açıklamada “Servisi yapan da Fed, kaldıran da. Piyasalar, gelecekle ilgili görüşlerini hızlı bir şekilde yeniden fiyatlandırıyor.” dedi.

4. Kripto paralarda satış dalgası

Borsalarda volatil bir haftanın ardından Bitcoin, dijital dövizlerdeki genel satışlar nedeniyle Cumartesi günü %20 kadar düşüş yaşadı.

Ether %10 üzerinde düşüş yaşarken Dogecoin ve Shiba gibi diğer dijital paralar da büyük satış gördü.

Düzenleyicilerin baskısıyla ilgili endişeler, kripto yatırımlarına gölge düşürüyor olabilir.

Coinbase (NASDAQ:COIN) gibi büyük kripto para firmalarının yöneticileri, volatil bir sektör olarak kötü şöhrete sahip bu pazarın düzenlenmesi yönünde çağrılar arasında Çarşamba günü ABD Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde sunum yapacak.

Yüksek faizler, spekülatif varlıkların çekiciliğini azalttığından faizlerin daha erken artırılma olasılığı, kripto paralar için baskı yaratabilir. Fed’in en son faiz artırdığı 2017-18 yıllarında Bitcoin büyük düşüşler yaşamıştı.

5. İngiltere’nin GSYH okuması

İngiltere Cuma günü Ekim ayı GSYH okumasını paylaşacak ve çalışanlar kademeli olarak işyerlerine dönerken ve perakende satışlar hala güçlü olduğundan iyi bir okuma bekleniyor. İngiltere’den gelen son ekonomi verisi, gittikçe artan enflasyon karşısında merkez bankasının, pandeminin başından bu yana ilk kez faiz artırabileceğine işaret etti.

Ancak Omicron’la ilgili son belirsizlik nedeniyle politikacılar, Aralık toplantısında, faizleri artırmak için 2022 başına kadar beklemeye karar verebilir. Kasım ayında faizleri sabit tutma yönündeki sürpriz karar, politikacıların yeni verileri bekleme konusunda rahat olduklarını gösterdi.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu