Kripto Paralar

Bugün Bitcoin İçin Büyük Gün! İşte Bilmeniz Gerekenler

Kripto endüstrisinin sekiz yıldır beklediği Bitcoin ETF’i, sonunda piyasalara giriyor. Bu durum, büyük borsalar aracılığıyla kripto alanı dışındaki insanların da kripto para birimine maruz kalmasını sağlayacak. Dolayısıyla, yeni paranın Bitcoin’e akmasıyla yeni bir sürecin başlayacağı düşünülüyor. Ancak bu konu hakkında akılda bulundurulması gereken birkaç madde var. Bu yazımızda da bunları ele alacağız.

Bitcoin ETF’ine yönelik

Öncelikle, tam olarak ne olacağını özetlemekte fayda var. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir ETF’ye (borsada işlem gören fon) izin verdi, ancak bu, çoğu insanın istediği türden değildi. Bu ETF, Bitcoin fiyatına sabitlenmedi. Bunun yerine kurum, bir Bitcoin vadeli ETF’sine izin verdi. Bunun anlamı, ProShares adlı bir firma tarafından piyasaya sürülen yeni fon, size Bitcoin tarafından desteklenen hisseler vermeyecek, ancak hisseler vadeli işlem bazlı fonlara sözleşme bağlayacak. Öte yandan, normal bir ETF satın aldığınızda, hisselerin değeri tamamen, ister BTC, ister altın, ister petrol veya bir sepet S&P hissesi olsun, dayanak varlığın fiyatına bağlıdır.

Ayrıca ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’inin SEC’den açık bir onay almadığını belirmek gerekiyor. ProShares, 75 gün önce bu ETF için başvuruda bulundu ve bu sürede SEC, buna herhangi bir itirazda bulunmadı. ABD yasalarına göre bu, ETF’in piyasaya sürülmesi için yeterli bir durum. Sonuç olarak, ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’inin borsalara girmesiyle, kripto dünyasında bir ilk yaşanacak ve ilk defa vadeli işlemler bazlı bir kripto para ETF’i platformlarda olacak.

ETF haberleriyle, BTC fiyatı en yüksek haftalık kapanışını sergiledi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin ETF’ine yönelik haberlerle beraber, Cuma gecesi öncü kripto para birimi BTC, sert yükselişe başlamıştı. Bunun bir sonucu olarak BTC, piyasa tarihindeki en yüksek haftalık kapanış mumunu gerçekleştirdi. Bitcoin fiyatları hafta sonunun çoğunda 60 bin doların üzerinde kaldı, ancak Pazar günü geç saatlerde yaşanan düşüş, son kazanımları yok etmekle tehdit etti. 59 bin dolara düşüş uzun sürmedi ve BTC fiyatları Pazartesi sabahı Asya ticaret seansı sırasında tekrar yükseldi.

Mum, Nisan ayı başlarında görülen bir önceki haftanın en yüksek kapanış seviyesinden daha yüksek olan 60.856 dolarda kapandı. O zamanlar, BTC fiyatları Nisan ortasına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65 bin dolara ulaşmaya devam etmişti. 62 bin dolar civarındaki mevcut fiyatlarla, Bitcoin de yeni bir rekor fiyattan sadece rekor 4 uzakta.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu