Kripto Paralar

Büyük Altcoin’ler Çökerken Bu 2 Metaverse Coin Uçuyor!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bilinen kripto para birimlerinin çoğu Cuma günü piyasada kırmızıyken, iki metaverse coin projesi yeşilde kalmayı başardı. Meta Platforms’un bir yan kuruluşu olan Facebook’un isim değişikliğini açıkladığı bir hafta içinde, her ikisi de meta veriye bağlı olan The Sandbox (SAND) ve Decentraland (MANA) tokenleri sırasıyla  %210 ve 200 kazanç elde etti.

Metaverse coin projeleri Decentraland ve Sandbox kazandırmaya devam etti

Decentraland bir sanal gerçeklik oyunu veya daha doğrusu, kripto para birimi tarafından desteklenen ve Ethereum Blockchain üzerine kurulmuş bir sanal yaşam platformu. CoinMarketCap verilerine göre, ilk dalgalanmanın ardından sakinleştikten sonra, son 24 saat içinde %18,46 artışla 3,079 dolardan işlem görüyordu.

MANA 7 günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Her ne kadar Facebook’un sanal gerçekliğe geçişi bu kripto para birimine ve temsil ettiği sanal dünyaya büyük ilgi uyandırmış olsa da, IntoTheBlock’ta araştırma direktörü Lucas Outumuro, Meta’nın Metaverse adlı veri analitiği girişimine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ethereum gibi merkezi olmayan bir platformda olduğu gibi, yaratılan değerin kullanıcılarına tahakkuk etmediği, opak ve daha az güvenli bir ağ ile sonuçlanması bekleniyor.

The Sandbox (SAND), MANA’nın yanı sıra, geliştiricilerin dijital ürünlerden ve oyun deneyimlerinden para kazanmaları için topluluk odaklı bir platform olarak hizmet edecek olan Blockchain üzerinde bir metaverse kurmayı umuyor. The Sandbox’ın sahibi olan Animoca Brands’ın CEO’su Robby Yung, şirketin Facebook ve geçmişiyle bağlantılı olmasından memnun değil. Robby Yung şunları söylüyor:

Ana akıma girmeye hazır bir sektörde olduğumuz harika bir onay. Ancak diğer yandan, bu beni endişelendiriyor. Çünkü, bence bizim için vizyonun ve rüyanın bir parçası, en azından metaverse ile ilgili. Çok açık bir yer ve Facebook’un ne yazık ki büyük bir açıklık geçmişi yok.

Yazının yazıldığı sıralarda CoinMarketCap verilerine göre SAND, son 24 saatte %7,79 artışla 2,55 dolardan işlem görüyordu.

SAND 7 günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu