Kripto Paralar

Büyük Toplar Dururken Bu 5 Küçük Altcoin Zıplıyor!

Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya yaklaşırken, diğer büyük coin’ler yatay seyretmeye devam ediyor. Ethereum, BNB, ADA, XRP gibi altcoin fiyatları yüzde 1-2 oranında değişim yaşadı. Ancak son 24 saatte en çok yükseliş yaşayanlar -kripto para piyasasının ivme kazanmasıyla borsalarda genel işlem hacminin artış yaşaması sonucu- çoğunlukla merkezi kripto para borsalarının tokenları oldu.

Kripto para borsalarının altcoin projeleri yükseliş yaşadı

CoinMarketCap’te piyasa değerine göre ilk 100 içerisinde en çok değer kazananlara bakıldığında, 5 adet altcoin yüzde 5’in üzerinde yükseliş yaşamış durumda. Bunların 3’ü, borsalara ait coin’ler. İlk olarak, Malta merkezli kripto para borsası OKEx tarafından piyasaya sürülen OKB yüzde 30’a yakın yükseliş yaşadı.  OKEx, yakın zamanda yeni IEO (Initial Exchange Offering) projesini duyurdu. OKEx’in yeni IEO’sunun ilk projesi, Coinbase’in yatırım yaptığı kart oyunu Gods Unchained oldu. Wu Blockchain’e göre OKB sahiplerinin de bu projeye yönelik farming sürecine katılabilmesi, OKB fiyatındaki yükselişin başlıca sebeplerinden biri.

En çok yükselen ikinci coin, kripto para borsası Huobi’nin yerel tokenı olan Huobi Token (HT) oldu. HT, Ethereum Blockchain’ine dayalı merkezi olmayan bir dijital varlıktır ve ERC-20 uyumludur. Huobi ekosistemine bakıldığında, platformun 24 Ekim’de sona erecek 60.000 dolarlık bir airdrop etkinliği gerçekleştirdiği dikkat çekiyor.  En çok yükselen dördüncü coin de kripto para borsası KuCoin’in yerel tokenı KCS oldu. KuCoin, 22 Ekim’de gerçekleşecek olan KuCoin Launch etkinliği düzenliyor. Ayrıca Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere yakın zamanda TIDAL, INJ ve TVK listelendi.

Merkezi olmayan protokollerin token’ları da değer kazandı

Bireylerin ve işletmelerin güçlü merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasına olanak tanıyan, merkezi olmayan ekonomi için en çok kullanılan, sürdürülebilir, kurumsal düzeyde bir Blockchain ağı olan Hedera Hashgraph (HBAR) yüzde 8 yükseldi. Yakın bir zamanda, en büyük stablecoin’lerden biri olan USDC, Hedera ağında lansman yaptı.

Son olarak uygulamaları web’de kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir uygulama platformu Near Protocol’ün NEAR tokenı yüzde 7 oranında değer kazandı.  Ağ, ölçeklenebilirlik ve istikrarlı ücretler sunmayı amaçlayan Nightshade adlı bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizması üzerinde çalışıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu