Kripto Paralar

Büyükler Uyurken Bu 3 Küçük Altcoin Fırlıyor!

Kripto piyasaları dar bir aralıkta işlem gören büyük coinlerle beraber sessiz bir hafta sonu gördü. Yazım sırasında Bitcoin yüzde 2.5’lik bir yükseliş ile 62.305 dolardan işlem görürken lider altcoin Ethereum (ETH) yüzde 0.9’luk bir kayıp ile 3.855 dolardan el değiştiriyor. Piyasa değeri ile üst sıralarda yer alanlar yatay hareket ederken, bu sırada, Pazartesi sabahının en çok kazananları arasında STX, ZEC ve SHIB yer alıyor.

Kripto piyasası, hafta sonu dar aralıkta işlem görüyor

Kaynaklardan elde edilen verilere göre, kripto piyasaları dar bir aralıkta işlem gören büyük sermayeli varlıklar ve tasfiye ortalamanın altında kaldığı için sessiz bir hafta sonu gördü. Bitcoin, geçtiğimiz günden bu yana yüzde 2 artışla, yazım zamanında 62.200 dolardan işlem görüyor. Analistlere göre varlık, bu fiyat seviyesinde “direnç” ile karşılaştı.

Bu arada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yaklaşmakta olan Bitcoin vadeli ETF gelişimi traderlar tarafından sevinçle karşılandı. Bir vadeli işlem ETF’si, açık piyasadaki Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatlarını takip ederek, traderların ve yatırımcıların Bitcoin’in fiyat hareketleri üzerine bahis yapmalarını sağlar.

En çok yükselen altcoin, Stacks (STX) oldu

Bitcoin’deki coşkuyla BTC odaklı coin’ler yükseliş yaşadı. Bunlardan biri, Stacks (STX) oldu. Stacks, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için tasarlanmış bir katman-1 Blockchain çözümüdür. Bu akıllı sözleşmeler, Bitcoin’i bu kadar güçlü kılan hiçbir özelliği değiştirilmeden Bitcoin’e getirilir. Bu DApp’ler açık ve modülerdir, yani geliştiriciler, normal bir uygulamada mümkün olmayan özellikler üretmek için birbirlerinin uygulamalarının üzerine inşa edebilir. Stacks, Bitcoin’i temel katman olarak kullandığından, ağda olan her şey, operasyonda en yaygın olarak kullanılan Blockchain olan Bitcoin’e yerleştirilir. STX, yüzde 21.45 oranında yükseldi.

İkinci olarak, gizlilik ve anonimliğe odaklanan merkezi olmayan bir kripto para birimi olan Zcash yüzde 8.98 oranında değer kazandı. Zcash, ağdaki node’ların bu işlemlerle ilgili hassas bilgileri ifşa etmeden işlemlerin doğrulanmasını sağlayan zk-SNARK kullanır. Yakın zamanda, büyük kripto para borsası Coinbase, Zcash Foundation’ın çoklu imza (multi-sig) için icat ettiği FROST dijital imza standardını benimsedi.

Son olarak, Elon Musk’ın, topluluğun “Shiba Inu aya” olarak yorumladığı bir tweet atmasıyla SHIB yüzde 8.51 yükseldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu