Ekonomi

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı: Taban fiyatta alternatifler masada

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuoyunda “emeklilikte yaşa takılanlar” olarak adlandırılan, emeklilikte yaş kriteri getirilmesi sonrası, emekli olacağı tarih ötelenenlere yönelik bir yaş öne çekilmesi çalışmasının sürdüğünü ve özellikle maliyet üzerine durduklarını söyledi.

Bakan Vedat Bilgin, dün yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik olarak mevcut kademeli geçişten daha erken yaşta emekli olunması şeklindeki bir çalışma olduğunun hatırlatılması üzerine:

Asgari ücret: Beklentiler araştırılıyor, komisyon öncesi açıklanır

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili çalışmanın adını vermediği bir üniversite tarafından yürütüldüğünü, sadece asgari ücretle çalışanları değil, daha yüksek ücretle çalışan kişileri de kapsayan geniş bir beklenti araştırması yürütüldüğünü söyledi.

İşyeri bazlı yapılan anket çalışmasında, çalışan sayısına göre de sınıflama yapıldığını belirten Bakan Vedat Bilgin, “Kamuoyuna bilgi verilecek. Araştırma ve anket sonucunu açıklayacağız. Hangi meslek gurupları ne bekliyor geçim durumları hayata bakış tarzları, hayat standartları (gözetilecek). Asgari ücretli olmayanlar da var ankette. Onların beklentileri de var. Onlar asgari ücretli çalışanlarla kurulan ilişkilerin sürdürülebilirliği açısından önemli” dedi.

Çalışma Bakanı Bilgin, sonuçların Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesi tamamlanacağını bildirdi.

Asgari ücretin vergi düzenlemesi

Memurların maaş ve emekli maaşlarında artış sağlayacak katsayının 3600’a yükseltilmesi konusunda da Bilgin, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Üçlü Danışma Kurulu’nda bu konunun değerlendirileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu