Kripto Paralar

Çin Kripto Para Piyasasında Enteresan Gelişme: Vergi İstendi!

2009’da Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto ile ilgili ekonomik faaliyet ve yatırım davranışı dünyayı hızla sardı. Bölgesel bir bakış açısıyla Çin, aktif olarak kriptoya yatırım yapan bir ülke; Geleneksel izleme yöntemlerinin sınırlamaları nedeniyle, kripto para biriminin neden olduğu vergi kaybı riski, derinlemesine incelemeye ve tartışmaya değer. Şu anda, Çin’in vergi resmi gazetesi bir kripto vergisi çağrısında bulundu ve borsanın vergilendirme ölçeğinin çok büyük olduğunu söyledi.

Kripto para vergisi çağrısı, dolaylı olarak meşruiyetini kabul ediyor

4 Eylül 2017 gibi erken bir tarihte, Merkez Bankası ve diğer yedi bakanlık ve komisyon, Ticaret platformunun Çin’de kripto para birimi değişimi ve ticareti yapmasını açıkça yasaklayan “Token Sorunlarının Fonlama Risklerinin Önlenmesine İlişkin Bildirim”i ortaklaşa yayınladı. Yasak yayınlandıktan sonra, bazı yerel ticaret platformları, yurt içi kullanıcılara denizaşırı kurumlarda ilgili hizmetleri sağlamak için yurt dışına taşınmayı seçti ve yavaş yavaş Binance, Huobi ve Ouyi liderliğindeki bir borsa endüstrisi oluşturdu.

Son yıllarda kripto piyasasının popülaritesi ile ilgili platformların işlem hacmi hızla arttı. 24 Eylül 2021’de Merkez Bankası ve diğer on bakanlık ve komite, “Kripto ticareti yutturmacalarının neden olduğu risklerin sürekli önlenmesi ve tedavisine ilişkin bildirimi” yeniden yayınladı. İnternet üzerinden Çinli Sakinlere denizaşırı borsalar yoluyla hizmet sağlamanın da yasa dışı finansal faaliyet olduğunu şart koşuyorlar.

Vergilendirme dolaylı olarak yasallaşmaları kabul ediyor!

Yasanın geriye yürümemesi ilkesine göre, yurtdışı borsaların daha önce sunmuş olduğu hizmetler, açık bir yasaklama olmaksızın yasa olarak kabul edilebilir, ancak Çin’in vergi yasasını takiben değerli bir gelir artışı ödemek zorundadırlar. Çin bölgesi. Vergi, kurumlar vergisi, damga vergisi ve ilgili vergiler. Farklı borsaların işlem hacmi ve geçmiş kazançlarına göre, borsa endüstrisinin genel vergilendirme boyutu oldukça önemlidir ve diğer ilgili endüstrilerin vergilendirilmesinin netleştirilmesi gerekmektedir.

Ancak PBoC, analist Selana’ya göre tüm kripto faaliyetlerini yasa dışı olarak tanımladığından, vergilendirme, dolaylı olarak yasallaşmalarını kabul ediyor gibi görünüyor.

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitcoin 14 Nisan ATH’sini kırdı ve 66.000 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum ve Binance Coin sırasıyla 4.000 dolar ve 500 dolar dirençlerini test ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu