Blog

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz ve kur açıklaması

Investing.com – Türkmenistan seyahati dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz konusunda önemli açıklamalarda bulundu. “Faiz sebep, enflasyon neticedir tezimi savunmaya devam edeceğim.” diyen Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

  • En başından beri düşük faizi savunuyorum, bundan taviz veremem ve vermeyeceğim.
  • Eğer ben de ekonomi tahsili görmüşsem ve bu ekonomi tahsilinden de öte bazı değerler silsilesi içerisinde de inandıklarım, bilgim varsa, faiz sebeptir, netice değildir; enflasyon neticedir.
  • Enflasyonun sebep, faizin netice olduğunu savunuyorlar. Peki öyleyse dünyaya şöyle bir bakalım. Şu anda küresel ekonominin egemen olduğu dünyada acaba enflasyon sebep, faiz netice midir, yoksa faiz mi sebep enflasyon mu neticedir? Şu anda Amerika’da enflasyonun geldiği nokta ortada. Avrupa’da enflasyonun geldiği nokta ortada. İsrail’e bakalım, İsrail’de faiz nedir, enflasyon nedir, oranlar ne durumdadır? Buna bakalım. Buna baktığımız zaman bizim tezimizin doğru olduğunu oralarda zaten görüyoruz. Şu anda da ben yine iddiamdayım.
  • Son günlerde kur üzerinde iktisadi temelleri bulunmayan hareketler nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının oluşturduğu sorunları da milletimizin lehine yatırım, istihdam ve üretimle çözeceğiz.
  • Göreceksiniz enflasyon seçim öncesi nerelere düşecek, çok açık net bütün delilleriyle her şeyiyle ortada, faiz lobileri kuduruyor.
  • Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı zannetmiyorum. Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz. İstenmeyen durumların oluşmasını engellemek için elimizdeki araçları kullanırız. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz.
  • Sektörlerde üretimi engelleyen ahlaksızlar var. Eğer cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim. Stokçuluk dinimizde de yasaktır.

Yazar: Necdet Erginsoy

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu