Kripto Paralar

Değerli Gelişme: Bu 52 Şirket, Kripto Paralara Yatırım Yaptı!

Finans şirketi MSCI’ye göre, çevresel, sosyal ve yönetişim konularına odaklanan yatırımcılar (ESG), giderek daha falza kripto para birimlerine ilgi göstermeye başlıyor.

ESG ekibinin raporuna göre 52 şirket kripto para birimlerine yatırım yapıyor

Endeks sağlayıcısı, ESG ekibinin podcast’ine göre, MSCI ESG Research tarafından kapsanan en az 52 halka açık şirketin, piyasa değerinde yaklaşık 7,1 trilyon doları veya birimin kapsadığı piyasa değerinin yaklaşık %6,6’sını temsil eden kripto para birimlerine yatırım yaptığını söyledi. MSCI ESG Research raporda şu ifadelere yer verdi:

Kripto para birimlerinin çoğu, çok az fayda sağlayan spekülatif yatırımlar olsa da, bazıları gerçek para birimleri olarak sınırlı başarı elde etti ve birçoğu göz kamaştırıcı getiriler kaydetti. Bu büyüme, hem kripto paraya yatırım şirketlerin yükselişine hem de yerleşik şirketlerin kripto para birimine ilgi gösterme çabalarına katkıda bulundu.

Bitcoin ve alcoin’lere rahat ulaşım, Nisan ayında halka açılan borsa operatörü Coinbase gibi bir dizi şirketten geliyor. Diğer isimler arasında, kriptolardan hiçbir gelir kaydetmeyen ancak sistemden para kazanmanın yollarını araştıran Facebook ve profesyonel madenciler için özel bir grafik işleme birimine sahip üretici Nvidia yer alıyor.

MSCI, yeni listelenen kripto para şirketleri endekslere eklendiğinde veya yatırımcıların zaten sahip olduğu şirketler – doğrudan veya endeksler aracılığıyla – Bitcoin veya diğer altcoin’leri içeren faaliyetlere giriştiğinde, riski kripto ürünlerine temas edilir. Kriptoya maruz kalan şirketler, 23 gelişmiş ve 27 gelişmekte olan pazardaki bazı büyük ve orta büyüklükteki hisse senetlerinin performansını ölçen, şirketin amiral gemisi küresel hisse senedi endeksi olan MSCI ACWI Endeksinin 26 bileşenini içeriyor ve endeks, 11 sektörde 2.900’den fazla bileşen içeriyor.

Bu arada, kriptoya yönelen yatırımcılar da ESG hedeflerine ters düşebilir. Bitcoin ve altcoin’lerden kaynaklanan çevresel riskler, enerji kullanımından ve elektronik atıklardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını içerir. Yönetişim riskleri, risk yönetimi politikalarını siber güvenlik ve kara para aklamayı önleme yönelen şirketlerin kurullarını içerir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu