Kripto Paralar

Dev Borsanın CEO’su, Büyük Ellerin Aldığı 3 Altcoin’i Paylaştı!

Eski bir Goldman Sachs yatırım bankacısı olan kripto borsası CEO’su, kurumsal yatırımcıların platformunda ilk kez Bitcoin’den daha fazla altcoin satın aldığını söyledi. Kriptokoin.com olarak CEO’nun paylaştığı 3 altcoin projesini inceliyoruz.

Mercek altındaki altcoin projeleri

 Eski bir Goldman Sachs yatırım bankacısı olan Hong Fang, kripto borsası Okcoin’in CEO’su. Kurumsal yatırımcıların ilk kez Okcoin’de Bitcoin’den daha fazla altcoin satın aldığını söyledi. Fang, platformunda 3 popüler altcoini ve büyük yatırımcıların meme coinleri ve DeFi’yi nasıl gördüğünü paylaşıyor. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşırken, kripto para piyasasının toplam değeri Pazartesi günü ilk kez 3 trilyon doları aştı. Ancak en büyük hamleleri yapanlar, bir bütün olarak 1,6 trilyon dolar değerinde olan altcoinler. Pazartesi gün ortası itibariyle, Ethereum (ETH) önceki 24 saatte neredeyse %4 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.772 dolara ulaştı. Binance Coin (BNB), Solana (SOL) ve Terra (LUNA) da geçen hafta %20’den fazla yükselirken, Avalanche (AVAX) bu arada %40’tan fazla arttı.

Kripto borsasına göre, altcoinlerdeki patlama sadece hevesli bireysel yatırımcılardan kaynaklanmıyor. Hedge fonları, risk sermayesi yatırımcıları, brokerler yükseliş hissiyatında büyük rol oynuyorlar. Fang: “Geleneksel finans piyasalarında, trendlere öncülük eden kurumları görüyorsunuz, bireysel müşteriler de aynı şeyi takip etme eğiliminde. Kriptoda, her zaman tam tersi gibi görünüyordu” şeklinde konuştu. Fang, kurumsal yatırımcıların ne kadar temkinli olabileceğini çok iyi biliyor. Okcoin’in platformunda, bu yıla kadar her zaman büyük yatırımcıların Bitcoin ve stablecoin ile ilgili işlemlere odaklandığını gördü.

Firmaya göre, ilk kez, geçen yıl Eylül ile bu yıl arasında Okcoin’deki toplam kurumsal satın alımların %53’ünü altcoinler oluşturdu ve bu, önceki döneme göre %23’lük bir artışa işaret ediyor. Bu trend, Genesis Global Trading’in 3. Çeyrek Piyasa Gözlemleri raporu ile uyumlu. Bu rapor, kurumlar merkezi olmayan finansı, Solana, Terra, Avalanche, Fantom (FTM) ve en iyi altcoinleri benimsedikçe Bitcoin talebinin düşmeye devam ettiğini belirtiyor.

Kurumsal yatırımcılar öne çıkıyor

İlginç bir şekilde, kurumlar tarihsel olarak en az dört yaşında olan altcoinleri tercih ederken, firma, Okcoin platformunda daha genç kripto varlıklarına daha erken ve daha riskli yatırımlar da yaptıklarını gözlemledi. CEO: “Kurumlar manzarayı çok yakından izliyor. Bazıları getiri perspektifinden yaklaşıyor, bazıları ticaret perspektifinden yaklaşıyor, birçoğu muhtemelen her ikisinin bir kombinasyonunu yapıyor” dedi. Örneğin, sadece Ağustos ayında piyasaya sürülen MiamiCoin (MIA), üçüncü çeyrekte Okcoin’deki Kurumlar arasında en popüler dördüncü varlık oldu. MIA tokeni, kar amacı gütmeyen ve açık kaynaklı bir protokol olan CityCoins aracılığıyla piyasaya çıktı. CoinGecko fiyatlandırmasına göre, MIA tokeni geçen ay %31.4 arttı. Satın alındığında veya kazıldığında, ödülünün %30’unu şehre tahsis ediyor.

Okcoin platformunda aranan bir diğer altcoin, Bitcoin blockchaininde merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler sağlayan bir protokol olan STX. Protokol ayrıca MiamiCoin’e de güç veriyor. Yatırımcılar, STX tokenlerini madencilik yapabilir ve onları yeni MIA tokenlerini oluşturmak için CityCoins’e gönderebilir. STX tokeni geçen yıl %1.259 arttı. Okcoin platformunda Avalanche da yüksek talep görüyor ve borsanın bu yıl kurumlar arasında altıncı en popüler kripto varlığı sıralamasında yer alıyor. “Çılgınca hızlı, düşük maliyetli ve çevre dostu” olduğunu iddia eden protokol, kısa süre önce Avalanche ekosistemindeki erken aşama DeFi, NFT ve diğer projelere yatırım yapmak için 200 milyon dolarlık bir “Blizzard Fonu” başlattı. AVAX tokeni geçen yıl %2,557,9 arttı.

Okcoin ayrıca Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere popüler meme paralarını listeliyor, ancak Fang, bu tokenlerde çok fazla kurumsal faaliyet görmediğini söyledi. Öte yandan, uzun vadeli odaklı yatırımcılar, Ethereum ve diğer mavi çipli altcoinlere yönelme eğiliminde. Ancak, spektrumdaki yatırımcılar, merkezi olmayan finans yatırımlarına daha fazla maruz kalma talep ediyor gibi görünüyor. Üçüncü çeyrekte, şirketin DeFi yatırım aracı Okcoin Earn’ü kullanan varlık yöneticileri, neo-bankalar ve diğerlerinin sayısı %62 arttı.

DeFi’ye yüksek talep

Fang, müşterilerini herhangi bir işlem, gas veya hizmet ücreti talep etmeden doğrudan DeFi protokollerine bağlayan DeFi platformunun, kısmen iyi getiriler veya yüksek yıllık getiriler nedeniyle kurumsal yatırımcılardan güçlü talep gördüğünü söyledi. Yatırımcılardan STX tokenleri kazanmak için sabit bir süre için MIA tokenlerini yatırmalarını isteyen DeFi stratejilerinden birinin tahmini APY’si %280’dir. Firmaya göre, BTC kazanmak için STX tokenlerini sabit bir süre için yatırmayı içeren başka bir stratejinin tahmini %10’luk bir APY’si var. Fang: “Temel olarak MiamiCoin satın alabilir ve biriktirebilirsiniz. Karşılığında STX alırsınız. Müşterilerden bazıları gerçekten MiamiCoin alıp biriktirecek, STX alacak ve ardından BTC kazanmak için STX’i çevirecekti. Bunun aslında oldukça iyi bir geri dönüş olduğunu düşünüyorlar” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu