Kripto Paralar

Dev Hacke Bağlı Bitcoin’ler Tekrar Harekete Geçiyor!

Colonial Pipeline hackine bağlı Bitcoinler yeniden harekete geçiyor. Elliptic firması, birinin DarkSide fidye yazılımı grubuna bağlı fonları akladığını ileri sürüyor. Blockchain adli tıp firması Elliptic tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, meşhur Colonial Pipeline hackine bağlı milyonlarca Bitcoin, beş aydan fazla bir süredir ilk kez taşındı. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Colonial Pipeline ile ilgili Bitcoin (BTC)’ler hareketli

Alınan bilgilere göre, Colonial Pipeline, DarkSide hack grubu tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırının ABD’nin Doğu Kıyısı’nın yakıt dağıtımını kesintiye uğratmasının ardından Bitcoin olarak 5 milyon dolarlık bir fidye ödedi. Şaşırtıcı bir şekilde, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) daha sonra Haziran ayında bilgisayar korsanlarına ödenen 2.3 milyon dolarlık Bitcoin’e el koymak için harekete geçti. Mayıs ayında DarkSide’ın sunucuları kripto varlıklarıyla birlikte ele geçirildi ve bazıları kapatmanın bir “exit scam” olabileceğini öne sürdü. DarkSide’ın faaliyetlerini durdurduğu iddia edilen gün, 7 milyon dolarlık Bitcoin başka bir cüzdana aktarıldı.

Beş aylık hareketsizlikten sonra, fonlar şimdi farklı cüzdanlara gönderiliyor. Elliptic’e göre bu, kara para aklamanın popüler bir yolu. Bu kripto paralardan bazıları zaten kripto borsalarına girdi: “Bu, fonların izlenmesini daha zor hale getirmek ve borsalar aracılığıyla fiat para birimine dönüştürülmesine yardımcı olmak için kullanılan yaygın bir kara para aklama tekniğidir” açıklamasında bulundu şirket.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu