Kripto Paralar

Devasa Balinalar, Tüm Ethereum NFT’lerinin Yüzde 80’ini Kaptı!

Adreslerin %17’si Nisan’dan bu yana tüm Ethereum NFT’lerinin %80’ini kaptı. Bir araştırmaya göre, Ethereum’daki tüm NFT hodler‘larının en üst %16,71’i 1 Nisan ile 25 Eylül arasında NFT’lerin %80,98’ine sahipti. Kriptokoin.com olarak detaylara bakıyoruz.

Ethereum NFT’leri balinalara

Açık kaynaklı blockchain analitik firması Moonstream, adreslerin yaklaşık %17’sinin Ethereum’daki tüm NFT’lerin %80’inden fazlasını kontrol ettiğini tespit eden bir rapor yayınladı. Rapor 21 Ekim’de yayınlandı ve analiz, 1 Nisan ile 25 Eylül 2021 arasında Ethereum blockchaininde 7 milyondan fazla NFT işlemi üzerinde yapıldı. Rapor, tüm adreslerin ilk %16,71’ini oluşturan balinaların, NFT platformlarının ve borsaların Ethereum’daki NFT’lerin %80,98’ine sahip olduğunu buldu. NFT sahiplerinin geri kalan %83,29’u bu zaman diliminde yalnızca “bir avuç token” yakalayabildi. Moonstream, “Bu son istatistik, yorumlanmasında biraz daha fazla nüans gerektiriyor, ancak bu sahiplerin çoğu OpenSea, Nifty Gateway ve aynı türden diğer platformlar gibi pazar yerleri ve takas odaları olduğundan,” dedi.

Rakamlar, farklı pazarlar ve sektörlerde ortak bir faktör olan Pareto İlkesini veya 80/20 kuralını yakından akla getiriyor gibi görünüyor. İlke, sonuçların yaklaşık %80’inin nedenlerin %20’sinden kaynaklandığı fikrine dayanmaktadır. Rapora yanıt olarak Reddit kullanıcısı “xddemonesque”, “Pareto ilkesinin bir pazarda avangard ve geleneksel olarak ‘irrasyonel’ olarak az ya da çok tutulduğunu görmek büyüleyici” dedi.

Rapor ERC 721 merkezli

Moonstream’in veri seti, ERC 721 tokenlerine odaklanır ve Polygon gibi Katman 2 ağlarından herhangi bir veri içermez ve merkezi Uygulama Programlama Arayüzü’nden (API’ler) veri kaynağı sağlamıyor. Raporda: “Bu 1.145.767 bloğu taramamız, 727.102 adreste 9.292 NFT sözleşmesinden 7.020.950 token için transfer etkinliği sağladı. Raporda, bu madencilik faaliyetleri ve transferler veri setinin çekirdeğini oluşturuyor” deniyor.

Moonstream, Ethereum üzerindeki NFT sahipliğinin “büyük eşitsizliğini” vurgularken, firma NFT pazarının hala küçük yatırımcıların katılması için yeterince açık olduğunu savundu ve NFT sahiplerinin çoğunluğunun, kendi paralarını satın alabilen küçük zamanlı traderlar olduğuna dikkat çekti. Raporda: “Bu verilerin bize gösterdiği şey, Ethereum NFT pazarının, katılımcılarının büyük çoğunluğunun alımlarını muhtemelen manuel olarak yapan küçük zamanlı alıcılar olduğu anlamında açık olmasıdır. Bu pazara katılmak isteyenler için giriş engelleri çok az.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu