Kripto Paralar

Devler Çökerken Bu Küçük Altcoin Fırlıyor! İşte Nedeni

 Loopring, genel kripto pazarındaki düşüşe rağmen bugün %18,9 artış görmeyi başaran bir altcoin. ZK-RollUp (bir L2 ölçeklendirme çözümü) etrafındaki spekülasyonlar bunun nedeni olabilir. Loopring’in LRC tokeni %18,9 artarken, birçok büyük kripto para düşüşteydi. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Bu Altcoin dikkat çekiyor

Loopring, Ethereum ölçeğine yardımcı olmak için tasarlanmış bir ZK-Rollup çözümüdür. İşlemleri birleştirmek için ZK-SNARK’ları kullanarak işlem hızını artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedefliyor. Rakipleri zkSync ve StarkWare’in yakın zamanda büyük zamlar duyurmasıyla birlikte ZK-Rollups’a olan ilgi artıyor. StarkWare’in Starknet Alpha’sının bu ay yayınlanması planlanıyor. Loopring, Ethereum ölçeğine yardımcı olmak için oluşturulmuş birkaç ZK-Rollup çözümünden biridir. Kripto piyasası bir “ZK sezonu” için hazırlanıyor gibi görünüyor. Ethereum’un en iyi ZK-Rollup çözümlerinden biri olan Loopring, Bitcoin ve diğer birkaç büyük kripto varlığı düşüşteyken son 24 saat içinde %18,9 arttı. Loopring’in LRC tokeni CoinGecko’dan alınan verilere göre şu anda 2,76 dolardan işlem görüyor. 9 Kasım’da kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık %26 gerisinde.

  • b

Loopring, Ethereum’un ölçeklenebilirlik elde etmesine yardımcı olmaya odaklanan birkaç Katman 2 projesinden biridir. Katman 2’de ticaret ve ödeme sunmaya odaklanır. Ethereum ana ağının güvenliğinden yararlanırken kullanıcılara daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunmak için ZK-Rollup’ları kullanır. ZK-Rolluplar, off-chain işlemleri bir araya getirerek ve daha sonra base chaine gönderilen ZK-SNARK’lar adı verilen kriptografik kanıtlar oluşturarak çalışır. Bu da, Katman 1 üzerindeki yükü azaltır ve önemli ölçüde azaltılmış gas ücretlerine izin verir. Rolluplar ayrıca, Ethereum ana ağına çekilme süresini artıran işlemler için bir zorluk süresi olan Optimistic çeşitlilikte gelir.

Diğer ZK-Rollup projeleri

Optimistic Rollups, öncü altcoin Ethereum’da zaten ivme kazandı. Bugüne kadarki en başarılısı, Ethereum’un en iyi DeFi uygulamalarına ev sahipliği yapan ve toplam değeri yaklaşık 2,46 milyar dolar olan Arbitrum oldu. Ancak, ZK-Rollups’a olan ilgi de son haftalarda artmaya başladı. Loopring dışında, diğer ZK-Rollup projeleri StarkWare ve zkSync’i içeriyor. StarkWare, StarkNet Alpha’yı ay sonundan önce ana ağda başlatmaya hazırlanıyor; firma kısa süre önce 2 milyar dolarlık bir değerlemeyle 50 milyon dolarlık bir zam açıkladı. zkSync’in arkasındaki geliştirme ekibi olan Matter Labs da bu ayın başlarında 50 milyon dolar topladı. Loopring’in aksine ne StarkWare ne de zkSync kendi yerel tokenlerini piyasaya sürdü.

Kripto alanı, endüstrinin hareket hızı nedeniyle hızla değişen anlatıları veya “mevsimleri” ile bilinir: yaz boyunca, NFT’ler piyasada baskın nişti. Eylül ayında ilgi, Avalanche ve Terra gibi Layer 1 ağlarına kaymaya başladı. Ekim ayında, Facebook’un Meta’ya yeniden markalaşması devam eden bir Metaverse temalı token çılgınlığını başlatmadan önce Shiba Inu tarafından yönetilen kısa bir köpek parası sezonu gördü. Vitalik Buterin daha önce ZK-Rollup’ların Ethereum’un ölçekleme sorunlarına uzun vadeli bir çözüm olabileceğini belirtmiş olsa da, pazar şimdiden odağını teknolojiye çevirmiş görünüyor.

Yazım zamanında 2.76 dolardan işlem görmekte olan Loopring, 3,657 milyar dolar büyüklükle piyasa değeri bakımından kripto pazarında 58. sırada yer almakta.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu