Döviz

Dolar/TL’de başdöndüren oynaklık

Bugün yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında TCMB, faiz kararını açıklayacak. Eylül’de 100 ve Ekim’de 200 puan faiz indiren merkez, çok fazla alanı kalmadığını belirterek daha sınırlı bir faiz indirimine daha işaret etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünkü AK Parti Grup Toplantısı’nda faizle mücadele edeceğini, parti içinde faizi savunanlarla aynı yolda yürüyemeyeceğini belirtti. Toplantı sonrası gazetecilerin, bu açıklamaların bugünkü toplantıda faiz indirimi anlamına mı geldiğini sorması üzerine Merkez Bankasının bağımsız olduğunu söyledi.

Yine de, Başkan Erdoğan’ın sözleri TCMB’yi faiz indirmeye ikna etme amacını taşıyor görünümü verdi. Ek olarak, kurumların enflasyonla mücadelede görevlerini yapmasını söyleyerek adeta TCMB’den faizleri sabit tutmasının isteyen Ekonomi ve Maliye Bakanı Elvan’ın görevden alınacağına dair basın haberleri var. Elvan’ın azli, döviz ve DİBS faizinde yeni çalkantılar yaratabilir.

Son bir haftadır hızlı yükselişler gösteren kur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası daha da hızlandı ve dün 10,63’e çıktı. Bugün sabah erken saatlerde ise 10,96 ile yeni rekor seviyeyi gördü.  TSİ 11:15’te kur 10.70’te.  Birkaç basmak birden yükselip-düşüyor.

Investing’ten Necdet Enginsoy’a göre, piyasalarda 50 ila 200 bp aralığındaki bir faiz indirimi beklenti dahilinde olurken küresel sürece uyumsuz uygulanan bu politika nedeniyle TL, son aylarda kaybını hızlandırdı.

Perşembe akşamı Latin Amerika’da majör para birimleri dolara karşı değer kaybetti, fakat açık arayla ülkemiz Gelişmekte Olan Ülkeler arasında en zayıf para birimine sahip.

Bugün Avrupa seansında ABD doları 16 aylık zirvesinde nefesleniyor. ABD gösterge 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi de %1.59 civarında. ABD ve Çin’in stratejik rezervlerden ham petrol satacağı beklentileri ile Brent $80/varilin bir tık altında.

Yani, TL’nin değerini etkileyen dışsal unsurlar yatışsa da, bizim para birimi düşmeye devam ediyor.

Türkiye’nin 5-yıllık CDS’i PPK kararı öncesinde 12 baz puan yükselerek 428 baz puana çıktı. 10-yıllık TL cinsi sabit kuponlu tahvil faizi ise günü 21 baz puan yükselerek %19.87’de tamamladı. CDS’te yükseliş ise Eurobond piyasasına yükseliş olarak yansıdı.

TSİ ile 11:15’te bizim 10 yıl vadeli DİBS’te getiri %20’yi yukarı kırarak , TL’deki çalkantının diğer varlıklara da sıçradığını anımsattı.

Kurdaki çılgın dalgalanma, sabah saatlerinde gelen döviz satışı ardından sükûnet,  geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kamu kurumlarının döviz satıp satmadığı sorusunu düşündürüyor.

Morgan Stanley dün kaleme aldığı raporda TCMB’den yalnız bu ay değil, Aralık toplantısında da faiz indirimi beklediğini ifade etti. Morgan Stanley’in 2022 sonu dolar/TL tahmini 11.5.

Finans kanallarına görüş belirten uzmanlara göre, piyasa 50-100 baz puan arasında bir faiz indirimini fiyatladı. TCMB’nin pas geçmesi ile, dolar/TL 9.80’e kadar gerileyebilir. Ancak, TCMB’nin bu yıl faiz indirmeyeceğine dair somut mesaj vermesi şart.

Resmi Gazete’de çıktı: Hazine’ye TL’yi korumak için işlem limiti yetkisi!

Prof. Dr. Serdar Sayan: TL’nin “altın vuruşu”: Faiz ve kur çanları kimin için çalıyor?

Dolar durdurulamıyor! Ekonomi kontrolden çıktı mı? & 90’lara dönüş mü? | Murat Üçer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu