Blog

Dünya hükümetlerinden kripto paralarla ilgili yeni gelişmeler

Investing.com – Kripto para piyasalarında haftanın son iş gününde gelen satış dalgası, çoğu kripto parada çift haneli kayıplara neden oldu. Kripto piyasaları, şimdi negatif fiyat görünümüyle hafta sonuna hazırlanıyor.

Koronavirüsün yeni varyantıyla ilgili küresel endişe, kripto para endüstrisinin gündemine otururken dünya ülkelerinden kripto sektörüyle ilgili haberler de gelmeye devam ediyor.

Rusya, kripto para düzenlemeleri için yeni bir çalışma grubu kurdu

Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Dumasında kripto para sektörüyle ilgili faaliyetleri araştıracak olan bir çalışma grubu kuruluyor.

Oluşturulacak olan grubun üyeleri özellikle kripto para madenciliğinin yasal hale getirilmesi ve vergilendirilmesi konuları üzerine çalışmalar yapması bekleniyor. Bunun yanında çalışma grubu, merkezsiz kripto varlıkların nasıl düzenlenebileceği konusunu da araştıracak. 

Çin’in kripto madencilerini ülke dışına çıkarmasından sonra Rusya’da enerjinin ucuz ve arzının yüksek olmasından dolayı, madencilik faaliyetleri hız kazandı. Ülkede henüz kripto madenciliğiyle ilgili bir düzenleme olmamasından dolayı devlet yetkilileri, bu önemli sektörü kontrol almak için elini çabuk tutmak istiyor. 

Singapur spot Bitcoin’e dayalı iki fon için yeşil ışık yaktı

Singapur Para Otoritesinin (MAS), önde gelen bir varlık yönetim şirketinin spot Bitcoin fiyatına dayalı oluşturduğu iki farklı borsada işlem gören fonuna onay vermeye yakın olduğu bildiriliyor. 

Varlık yönetim şirketi tarafından çıkarılan iki yeni Bitcoin fonu, yatırımcıların karmaşık işlemlerle Bitcoin’e direkt yatırım yapılmasına alternatif olarak güvenli bir şekilde Bitcoin’e yatırım yapılma imkanı sunacak. İki yeni Bitcoin fonu, spot BTC fiyatını dayanak varlık olarak kullanacağı için portföyünde fona olan talebe orantılı olarak Bitcoin tutacak. 

Singapur, son zamanlarda ülkeden gelen haberlere göre kripto alanında bir merkez olma hedefine sahip. Ancak bu hedeflerinin yanında ülkede kripto şirketleri için sıkı düzenleyici politika uygulandığı biliniyor. 

İngiltere Merkez Bankası El Salvador’un Bitcoin adaptasyonunu endişeyle izliyor

El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi, başta IMF olmak üzere birçok ulus devletin eleştirel yaklaşımına maruz kalıyor. Bu konuda endişelerini paylaşan son kişi ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı oldu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, endişe kaynağı olarak Bitcoin’in doğası gereği fiyat oynaklığını görüyor. Başkan Bailey, kripto paranın bu yapısının El Salvador vatandaşları için önemli bir risk oluşturabileceğini düşünüyor.

ABD bankacılık düzenleyicileri 2022 yılında stabil kripto paralar ve Bitcoin saklama konusunda bir netlik bekliyor

ABD’nin 3 bankacılık düzenleme kurumu, ülkedeki kripto varlık düzenlemeleriyle ilgili ortak bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada stabil kripto varlıkların nasıl düzenleneceği ve kripto varlıkların bankalar nezdinde saklanması konusunda rehberlik sunmayı planladıkları belirtildi. 

Açıklama, ABD bankacılık sektörünü denetlemekle sorumlu 3 düzenleyici kurum olan FED, Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) ve Federal Mevduat Sigorta kurumu (FDIC) tarafından yapıldı.

Düzenleme yetkisine sahip ABD kurumları, kripto para endüstrisini izlemeye devam edeceklerini ve olası sorunları hızlı bir şekilde ele alacaklarını da belirtti. Bunu yaparken kurumlar, diğer ABD kurumlarıyla da iletişim halinde olup sürekli bilgi paylaşımında bulunacaklarını dile getirdiler.

Yazar: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu