Ekonomi

Dünya nüfusunun en az yüzde 85’i insan kaynaklı iklim değişikliğinden etkilendi

Nature Climate Change dergisinde Pazartesi günü yayınlanan araştırmaya göre, küresel nüfusun en az yüzde 85’i iklim değişikliğinin daha da kötü hale getirdiği hava olayları yaşadı.

Küresel ısınmayla bağlantılı olabilecek 100.000’den fazla olay araştırmasını analiz etmek ve haritalamak için makine öğrenimini kullanan araştırmacılar, analizi fosil yakıt kullanımı ve diğer karbon emisyon kaynaklarının neden olduğu iyi kurulmuş bir sıcaklık ve yağış kaymaları veri kümesiyle eşleştirdi.

Mahsul düşüşleri, seller ve sıcak hava dalgaları gibi olaylara odaklanan bu birleşik bulgular, bilim adamlarının artan aşırılıklar ve insan faaliyetleri arasında sağlam bir bağlantı kurmasını sağladı. Küresel ısınmanın dünya kara alanının yüzde 80’ini etkilediği sonucuna vardılar.

Almanya’daki Mercator Küresel Müşterekler ve İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü araştırmacısı baş yazar Max Callaghan, “İklim değişikliğinin toplumlarımızı ve ekosistemlerimizi nasıl etkilediğini belgeleyen büyük bir kanıt tabanımız var.” dedi.

Çalışma, New York’tan Güney Sudan’a kadar insanların yaşayan deneyimlerini yedeklemek için sayılar veriyor. Callaghan, “İklim değişikliği dünyanın hemen hemen her yerinde görülebilir ve fark edilir aşamada” dedi.

Birleşmiş Milletler raporuna göre insanlar iklimi ‘eşi görülmemiş’ bir bölgeye ittiler.

Bulgular, ülkelerin gelecek ay Glasgow’da yapılacak Birleşmiş Milletler zirvesi öncesinde daha iddialı iklim hedeflerine bağlılıklarını sağlamak için büyük bir baskının ortasında geldi. Araştırmalar, mevcut vaatlerin gezegeni yüzyılın sonuna kadar yaklaşık 2,7 santigrat derece (4,9 fahrenheit) ısıtma yoluna sokacağını gösteriyor – yiyecek ve su kıtlığına, ölümcül hava felaketlerine ve felaket ekosisteminin çökmesine yol açacak bir ısınma seviyesi bu.

Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere dünyanın en çok karbon salan ülkelerinden bazıları henüz yeni bir 2030 emisyon azaltma hedefine resmi olarak taahhütte bulunmadı. Aktivistler, fiyatları yükselten ve kesintileri tetikleyen yeni bir enerji krizinin, gelişmekte olan ekonomilerin kirletici yakıtları aşamalı olarak devre dışı bırakma çabalarını engelleyebileceği konusunda endişe ediyor.

The Washington Post ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin analizlerine göre, ABD’de iklim felaketleri bu yıl en az 388 ölüme ve 100 milyar dolardan fazla hasara yol açtı.

Yine de, on yılın sonuna kadar emisyonları yarıya indirme sözüne rağmen, kongre demokratları yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar ve toplumların değişen iklime uyum sağlamalarına yardımcı olacak programlar için yüz milyarlarca dolar sağlayacak bir çift tasarıyı geçirmekte zorlanıyorlar.

Nature’daki yeni araştırma, iklim değişikliğinin küresel ölçekte insan yaşamını zaten bozduğuna dair artan bir kanıt kütlesine katkıda bulundu. Bilim adamları, sıcak hava dalgaları ve kasırgalar gibi olayları insan eylemlerine giderek daha fazla bağlayabiliyorlar. Ağustos ayında, BIRLEŞMIŞ Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tüm bir bölümü ısınan bir dünyanın aşırı hava koşullarına ayırdı.

Araştırmanın insanlığın yüzde 85’inin iklim etkileri yaşadığı sonucu kulağa yüksek gelebilir. Ancak çalışmada yer almayan Imperial College’daki Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Enstitüsü’nde kıdemli öğretim görevlisi friederike Otto, bunun “muhtemelen hafife alma” olduğunu söyledi.

Çalışma, Otto’nun iklim değişikliğinin rolüne dair daha da fazla kanıt olduğunu söylediği en aşırı etkilerden ziyade ortalama sıcaklık ve yağış değişimlerine baktı.

“Dünyadaki hemen hemen herkesin, insan sera gazı emisyonlarının bir sonucu olarak aşırı hava koşullarında değişiklikler yaşaması muhtemeldir.” diyor.

Araştırmacılar, daha yoksul ülkelerde, sıcaklık ve yağış modellerinde kaymalar yaşadıklarına dair güçlü kanıtlara rağmen, insanların yaklaşık dörtte birinin az sayıda etki çalışması yapılan bölgelerde yaşadığını söylüyor. Daha zengin ülkelerde bu rakam sadece yüzde 3 seviyesinde.

Eylül ayında Nature’da yapılan bir araştırma, dünyanın ısınmayı 1,5 santigrat derece (2,7 fahrenheit) (bilim adamlarının insanlığı en felaket iklim etkilerinden kurtaracağını söylediği bir eşik) ile sınırlama şansına sahip olması için Dünya’nın petrol ve fosil metan gazının yüzde 60’ının ve kömürün yüzde 90’ının toprakta kalması gerektiğini ortaya koydu.

Washington Post

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu