Kripto Paralar

Ekonomistten Kripto Para Yatırımı: Tabandan Aldım, Ortada Sattım!

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, birkaç yıl önce yaptığı kripto para yatırımlarından Bitcoin’i (BTC) fiyat henüz 60.000 dolara ulaşmadan satmadığını açıklıyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com‘da.

Mohamed El-Erian: Orta vadeli kripto para yatırımı yaptım

Barack Obama’nın Küresel Kalkınma Konseyi’nin eski başkanı olan El-Erian, 2017’deki kripto rallisi ardından 2018 kışında 3.000 dolar civarından Bitcoin aldığını söyledi. Ünlü ekonomist daha sonra Bitcoin pozisyonunu 2020 yılına kadar koruduğunu ve 2019 yılında 19.000 dolarla yaptığı ATH’nin ardından dolara geçtiğini açıkladı. El-Erian kripto para piyasasından çıktıktan hemen sonra Bitcoin fiyatı patladı ve yaklaşık %250’lik bir ralliyle bir daha arkasına bakmadı.

Ralliyi iki temel unsur tetikliyor

Ekonomiste Bitcoin rallisini tetikleyen unsurlar sorulduğunda iki faktör sayıyor. El-Erian’a göre bunlardan biri yükselen enflasyondan korunmak için küçük ve büyük yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesi. Ayrıca birden fazla vadeli işlem tabanlı borsa yatırım fonunun piyasa sürülmesi de etkili oldu. Açıklanan kripto piyasası olaylarına ek olarak, Bitcoin büyük bir ağ yükseltmesinden geçti. Bu temel faktörler Bitcoin ve kripto piyasasının konumunu güçlendirirken, altcoin’ler geleneksel finans araçlarına göre daha volatil kalıyor. Çin, kripto para piyasasındaki baskısını açıkladığında Ripple, Ethereum ve hatta Bitcoin bile değerinin yarısından fazlasını kaybetmişti.

Ünlü ekonomist Bitcoin piyasasına ne zaman dönmek istediğini açıklıyor

El-Erian, bu soruya, “bir düzeltme döneminin ardından” yanıtı verdi. Tıpkı ilk alımlarını yaptığı piyasa gibi, olumsuz fiyat hareketleri nedeniyle kısa vadeli trader’ler veya spekülatörler piyasadan ayrıldığında giriş yapmanın uygun olduğunu düşünüyor. Ekonomiste göre Bitcoin ve genel olarak kripto para birimlerinin sağlam temellere dayandığını söyleyebiliriz. Kendisine göre Bitcoin uzun vadede büyüyebilecek temel teknolojik devrime dayanıyor. Son olarak, Mohamed bir kripto para evangelisti olmaya devam ederken ve genel olarak teknolojiye inansa da, küresel bir ödeme aracı olarak dünyayı geçeceğini ve özellikle aşırı yüksek enflasyon dönemlerinde bile ABD dolarına rakip olmayacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu