Blog

Elon Musk, Binance’teki DOGE sorununu gündeme getirdi: Dogecoin, Shiba ve Floki Inu’da son durum

Investing.com – Şaka temalı kripto para (memecoin) pazarında bugün yeni bir tartışma vardı. Twitter üzerinde gerçekleşen atışma, Dogecoin merkezliydi ve Binance’in DOGE çekme işlemlerinin askıya alınma süresinin uzatıldığının duyurulmasıyla başladı. 

Elon Musk, Binance’te DOGE çekim sorununun uzamasına tepki gösterdi

Binance’in Dogecoin ile ilgili duyurusuna yorum yapan sıkı DOGE hayranı Elon Musk, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya seslenerek DOGE kullanıcılarıyla ilgili sorunun ne olduğunu sorarken “Bu olanlar kulağa hoş gelmiyor.” diye yazdı. 

Bu yorum üzerine Binance resmi hesabından durumun o kadar şaşırtıcı olmadığı ancak sinir bozucu olduğunu kabul ettiklerini dile getirerek üzerinde çalıştıkları açıklaması yapıldı. Elon Musk ayrıca Binance’teki Dogecoin kullanıcılarına seslenerek kendi hataları olmayan bu durumdan korunmaları gerektiğini söyledi.

CZ’den yanıt gecikmedi

Bu gelişme üzerine Binance CEO’su Changpeng Zhao, Elon Musk’a cevap vererek tartışmayı sürdürdü. CZ attığı tweet’te ilk olarak DOGE ile ilgili sorunun farkında olduklarını ve bu konuda özür dilediğini söyledi. Ardından 2 Kasım tarihindeki Tesla’nın yazılım hatası nedeniyle 12.000 aracı geri çağırdığı bildirilen The Guardian haberine atıfta bulunarak “Peki, burada ne oldu?” sorusunu yöneltti.

Geçmişe bakıldığında Elon Musk ve Changpeng Zhao’nun zaman zaman karşı karşıya geldiği görülebilir. Önceki tartışmalar da Dogecoin merkezliydi, ayrıca CZ, Musk için kripto paralarla ilgili attığı tweetlerde daha dikkatli olması gerektiğini söylemişti. 

DOGE, Musk’ın tweet’iyle olumlu fiyatlandı

Dogecoin için yaşanan bu tartışma esnasında şaka temalı kripto para, günün dip seviyesi 0,2132 dolardan kısa sürede 0,2369 dolara kadar yükselerek yüzde 11 oranında artış gördü. Böylece Elon Musk’ın, Binance’in DOGE çekim problemlerini ele alması piyasada olumlu fiyatlandı. 

Dogecoin pazarında bu gelişme yaşanırken diğer bir popüler şaka kripto parası Shiba Inu da DOGE’nin yükseliş gördüğü öğle saatlerinde yukarı yönlü ivmelense de ardından düşüş trendine devam ederek günün dip seviyeleri 0,0000402 dolara geri döndü. Böylece son bir haftadır teknik olarak kritik bir destek olarak çalışan 0,00004 dolar, yeniden önemli hale geldi. 

Shiba popülerliğini kaybediyor mu?

Shiba Inu ile ilgili son gelişmelerde ise Coinbase borsası hacim sıralamasında geriye düşmesi, kripto varlığın popülerliği azalıyor mu sorusunu akıllara getirdi. Öyle ki Kasım ayının başında Coinbase listelemesi sonrası yüksek hacimleriyle dikkat çeken kripto varlığın, borsanın hacminin toplamda yüzde 25’ine katkıda bulunduğu rapor edilmişti. 

Son raporlara göre ise Shiba, Coinbase’nin işlem hacminin yüzde 6,5’unu oluşturarak Bitcoin ve Ethereum’un gerisine düşmüş durumda. 

Son günlerde 1 milyon cüzdan sayısına ulan Shiba Inu, yatırımcı sayısı açısından artış görürken bu durumun henüz token fiyatına yansımadığı görülüyor. 

Şaka temalı coin’ler arasında DOGE ve SHIB’in ardından gelen Floki Inu da 19 Kasım’da görülen günlük yüzde 41 oranındaki sıçramaya rağmen son 4 gündür düşüş trendine devam etti ve günlük kazanımını büyük oranda geri verdi. 

Diğer iki büyük şaka kripto parasına karşın 1,6 milyar dolarlık daha mütevazı bir sermaye değerine sahip olan Floki Inu, son günlerde İngiltere’de metro ve otobüslere verdiği reklamlarla dikkat çektikten sonra ülke denetleyici kurumu tarafından incelemeye alınmıştı.

Yazar: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu