BankacılıkKrediler

En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

Ne kadar kredi çekebilirim.Bireylerin çekebileceği kredi miktarı herkes için aynı değildir ve kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.Birçok kişi bankalara yapacağı kredi başvurularında alabileceği en fazla kredi miktarını merak etmekte ve bu yüzden sık sık ne kadar kredi çekebilirim sorusuna yanıt aramaktadırlar.

Kredi başvurusu yaparken kredi limitinizin çok üstünde bir rakam ile kredi başvurusu yaparsanız banka size red verecek ve kredinizi onaylamayacaktır.Bu yüzden doğru limitler ile kredi başvurusu yapmak kredinizin onaylanmasını sağlayacaktır.Bu makalemizde bankadan en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorunuza cevap vereceğiz ve kredi başvurusu yaparken alabileceğiniz maksimum kredi miktarını nasıl hesaplayabileceğinizi öğreteceğiz.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi başvurularında tüm bankaların ortak olarak en fazla önem verdiği şey aylık gelir bilgisidir.Sabit aylık kazancı olanların kredi alması , düzensiz geliri olanlara göre çok daha kolaydır.Bu yüzden neredeyse tüm bankalar kredi almak isteyen müşterilerinden aylık gelir bilgisi istemektedir.Maaş müşterisi olduğunuz bankalarda ise bu bilgiye ihtiyaç yoktur çünkü zaten o banka tarafından maaşınız yatırıldığı için sizden bu belge istenmemektedir.

Kredi limitleri aldığınız maaşa göre farklılık göstermektedir.Aylık 10.000 TL maaş alan bir kişi 100.000 TL krediyi kolaylıkla alabiliyor iken asgari maaş ile geçinerek aylık 2.000 TL alan bir kişinin 100.000 TL ihtiyaç kredisi alması neredeyse imkansızdır. Çünkü günümüz şartlarında bankalar sizin fatura, kira ve kişisel ihtiyaç gibi düzenli giderlerinizi hesaplayarak maaşınızdan çıkarır ve sizin kolaylıkla ödeyebileceğiniz bir taksit tutarında size kredi sunmaktadır.Bu yüzden ne kadar kredi çekebilirim diyenlerin en çok dikkat etmesi gerekenlerden biride düzenli gelirleridir.

Alabileceğiniz kredi miktarını sizde maaşınıza göre kolayca hesaplayabilirsiniz.Eğer maaşımın kaç katına kadar kredi çekebilirim diye soruyorsanız bunun için en yakın cevap 10 katıdır.Memurlar hariç özel sektör ve diğer ünvanlarda çalışanlar maaşının 10 katına kadar kredi çekebilir.Yani 10 maaşı kadar kredi çekebilirler.Memurlar bu statüye dahil değildir çünkü devlet memurları kadrolu çalışan olduğu için birçok  banka onlara işten çıkarılmayacak gözü ile baktığı için daha fazla kredi imtiyazı tanımaktadır.Bu yüzden normal çalışanların kredi limiti x10 olurken memurların x20 ye kadar çıkabiliyor ve 20 aylık maaşlarına kadar kredi alabilmektedirler.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

Memur ve özel sektör çalışanların haricinde alabileceği kredi miktarını en çok merak edenlerden biride emeklilerdir. Birçok emekli ne kadar kredi alabilirim diye banka şubelerine soru sormaktadırlar. Emeklilerin alabileceği kredi miktarı yaşına ve emeklilik maaşına göre farklılık göstermektedir. Emekliler ne kadar kredi çekebilir  diye soranların öncelikle bu iki bilgiyi bilmesi gerekmektedir.

Bankalar tarafından emeklilere verilen kredinin üst yaş sınırı 80’dır. Bu yüzden 80 yaşı ve üzerinde olanlara kredi verilmemektedir.Bu yaşın altında olanlar için ise maksimum 80 yaşına kadar vade sınırı verilmektedir.Örneğin eğer siz 75 yaşındaysanız ve kredi çekmek istiyorsanız banka size en fazla 5 yıl vadeli kredi vermektedir. Alabileceğiniz kredi ise ödeyebileceğiniz taksit planına göre farklılık göstermektedir. Emeklilerin aylık taksidi maaşlarının yarısını geçemez ve en fazla yarısı kadar olmaktadırlar.Bu yüzden bankadan ne kadar kredi çekebilirim diye soran  emekliler 80 yaşından küçüklerse  aylık maaşlarının yarısı kadar her ay ödeyecek şekilde en fazla 120 aylık kredi çekebilirler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu