Kripto Paralar

FED Lideri Konuştu: Altın ve Bitcoin Sert Düştü!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Cuma günü altının rallisine bir kova soğuk su attı ve altın fiyatları 1.800 doların altına geriledi. Buna ilaveten Bitcoin fiyatı da 60.000 dolar sınırına çekildi. Haberin ayrıntıları için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Fed Başkanı Jerome POwell’ın konuşmasıyla altın 1.800 doların altına geriledi

Nispeten sakin geçen bir haftanın ardından, artan enflasyon baskıları altın fiyatlarının altı haftanın en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu. Birçok analist, değerli metalin Eylül ayının başından bu yana ilk kez haftayı 1.800 doların üzerinde bitirmesini bekliyordu. Ancak Jerome Powell’ın yorumları, bu yükseliş umutlarını boşa çıkardı. Bu arada daha yeni 67.016 dolarlık ATH’ı gören Bitcoin de gerilemeye başladı ve yazının yazıldığı sıralarda Binance’de günlük yaklaşık %4 kayıpla 60.600 dolar seviyelerine çekildi.

Güney Afrika Rezerv Bankası tarafından düzenlenen online bir konferansta, önemli sağlam ve sorunlara rağmen Jerome Powell, ABD merkez bankasının yıl sonundan önce aylık tahvil alımını azaltma yolunda olduğu görüşünü yineledi. Aylık alımların 2022 ortasına kadar bitmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. Konuya ilişkin olarak altın piyasası analisti Neils Christensen şu tweet’i paylaştı:

Jerome Powell, ABD ekonomisinin aylık tahvil alımlarını azaltma yolunda olduğunu ve bunun da bu sürecin 2022 ortasına kadar tamamlanacağı anlamına geldiğini söyledi.

Altın piyasası, Jerome Powell’ın yorumlarını duyduktan sonra, seansın en yüksek seviyelerinden yaklaşık 30 dolar düştü. Fed Başkanı, küresel arz sıkışıklığının enflasyonu 2022’ye kadar yüksek tutabileceğine dair riskler olduğunu belirtirken, merkez bankasının temel amacının arz darboğazları için olduğunu ve enflasyonun %2’ye gerileyeceğini ifade etti. Jerome Powell, belirsizliğe rağmen işgücü piyasasının gelecek yıl maksimum istihdama ulaşma yolunda olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu