Blog

Fed’in şahin tonu devam ederken altın, beş haftanın en berbat haftalık performansını yaşayacak

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da altın, beş hafta içindeki en kötü haftalık performansı yolunda ilerliyor. Çünkü ABD Fed’in varlık azaltımını hızlandıracağı ve artan enflasyonu düşürmek için faizleri beklenenden daha çabuk artıracağı yönündeki beklentiler artıyor.

Altın vadeli işlemleri %0,76 artışla 1.797,80 dolara yükseldi. Sarı metal hafta bazında %2,8’den fazla düşüş yaşadı.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistlerine göre Fed, Ocak 2021’den itibaren aylık tahvil alımlarını 30 milyar dolara çıkarabilir ve azaltım programını 2022 Mart ortasına kadar bitirebilir.

Avrupa’da ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) son toplantısına ait tutanakları paylaştı. Merkez bankası, Alman devlet tahvili envanterinden daha fazla katkıda bulunması için bankacıların baskısı altına giriyor. Bu, piyasada bir sıkışmayı önleyecek ancak ECB’nin kendi teşvik girişimlerini kısmen geri alacak bir hareket.

Kıtada COVID-19 vakaları artıyor. Avusturya’nın hafta başında genel bir kapanma uygulamaya başlamasının ardından Almanya, yeniden bir karantina uygulamayı düşünüyor.

Güney Afrika’da tespit edilen ve Covid-19’un yeni keşfedilmiş B.1.1.529 varyantı da Hong Kong’da iki vaka görülmesi ile yatırımcıların radarında.

Öte yandan Japonya’nın Tokyo çekirdek TÜFE okuması yıllık %0,3 büyürken Tokyo gıda ve enerji harici TÜFE Kasım ayında aylık %0 büyüme kaydetti.

Avusturalya’da perakende satışlar, Ekim ayında aylık %4,9 ile beklenenden iyi bir artış gerçekleştirdi.

Çin’in Hong Kong aracılığı ile yaptığı net altın ithalatı, Ekim ayında artarak 2018 Haziran ayından beri görülen en yüksek noktaya ulaştı. Alıcılar, enflasyon karşısında korunmak için güvenli liman olan altın stoklamaya yöneldi.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş %0,1 ve platin %0,6 düşerken paladyum %0,4 yükseldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu