Kripto Paralar

Fiyat Varsayımı: BTC, ADA, XRP, SOL, ETH, BNB, DOT, DOGE, LUNA, UNI

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), 20 Ekim ivmesi ardından rotayı tersine çevirdi ve destek arayışı içindeler. Bu süreç, ayıların aşırı kaldıraçlı boğaları tuzağa düşürmeye çalıştığını gösteriyor. Ekim’in son haftası için BTC, ADA, XRP, SOL, ETH ve 5 altcoin’in fiyat tahminlerine göz atıyoruz.

Bitcoin (BTC) ve altcoin piyasasında neler yaşandı?

BTC ve ETH fiyatları, ATH seviyelerine ulaştıktan ve yaklaştıktan sonra rezervasyonlarına tanık oldu. Bu, Bitcoin ETF haberleriyle satın alan trader’lerin, ProShares’in Bitcoin Strateji borsa yatırım fonunun (ETF) (BITO) başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından satış yaptığını gösteriyor. Ayrıca boğalar, 22 Ekim’de dijital varlık yöneticisi Valkyrie tarafından BTC vadeli işlemlere bağlı ikinci ETF’nin piyasaya sürülmesinden sonra Bitcoin’de bir toparlanma gerçekleştirmeye çalıştı, ancak daha yüksek seviyelerde satış baskısı yenilendi. Satış ardından, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ndeki  21 Ekim’de 84’ten 22 Ekim’de 75’e düştü.

Hafta içi, JPMorgan Chase analistlerinin yayınladığı bir raporda, Bitcoin’e önemli ölçüde daha fazla sermaye kazandıran katalizörün BITO olmadığı, bunun yerine enflasyondan kaçmak isteyen yatırımcıların kripto piyasasına yöneldiği söylendi. Analistler, sermayenin Eylül ayından bu yana altın ETF’lerinden Bitcoin fonlarına kaydığını ve bunun “Bitcoin için yıl sonuna kadar yükseliş görünümünü desteklediğini” belirtti.

BTC ve ETH fiyatları bir düzeltme yaşayabilir mi? Hangi seviyelere dikkat edilmesi gerekiyor ve altcoin’ler nasıl tepki verebilir? Cevaplamak için analist Rakesh Upadhyay’ın teknik analizlerine göz atıyoruz…

Bitcoin (BTC) teknik analiz

Bitcoin fiyatı, 20 Ekim’de dolar ile ATH seviyesini kaydetti, ancak ayıları fiyatı 21 Ekim’de 64,854 dolar kırılma seviyesinin altına çektiği için boğalar kırılmayı sürdüremedi. Bu, satıcıların agresif boğaları tuzağa düşürmeye çalıştıklarını gösteriyor. Ayılar 22 Ekim’de toparlanmaya çalıştı ancak günün uzun fitilli mumları trader’lerin küçük rallilerde satış yaptığını gösteriyor. Aşağı yönde izlenmesi gereken güçlü destek, 20 günlük EMA’daki 57.778 dolar. Fiyat bu destekten geri dönerse, duyarlılığın olumlu olduğunu ve trader’lerin düşüşlerde alım yaptığını gösterir gösterecek. Bu, genel direnç bölgesinin üzerinde 64.854 dolar ile 67.000 dolar arasında bir kırılma olasılığını artıracak. Analiste göre BTC fiyatı daha sonra 75.000 dolara yükselebilir. Öte yandan, fiyat 20 günlük EMA’nın altına düşerse satış hızlanabilir ve BTC fiyatı 50 günlük SMA’ya 50.496 dolara düşebilir.

Ethereum (ETH) teknik analiz

Ethereum fiyatı 20 Ekim’de 4.027.88 dolar direncinin üzerine ulaştı. Bunu, 21 Ekim’de fiyatı 4.375 dolara ulaştıran, önceki ATH seviyesi olan 4.372,72 doların hemen üzerine iten bir başka keskin yükseliş izledi. Bununla birlikte, uzun fitil ve 21 Ekim’deki negatif kapanış, trader’ların ATH seviyelerine yakın agresif bir şekilde satış yapmış olabileceğini gösteriyor. Ayılar, fiyatı kırılma seviyesinin altında 4.027.88 dolarda tutmaya çalışıyor. Teknik kısımda, yükselen 20 günlük EMA (3.712 dolar) ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların direksiyonda olduğunu gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden sıçrarsa, analiste göre boğalar ETH fiyatını ATH seviyesinin üzerine çıkarmak için bir girişimde daha bulunacak. Ters baş ve omuz formasyonunun boyun çizgisinin altında bir kırılma ve kapanma, analiste göre 3.200 dolara daha derin bir düzeltmenin olası başlangıcına işaret edebilir.

Binance Coin (BNB)’de hedef 500 dolar direnci

Binance Coin fiyatı, 505.90 dolardan düştü, bu ayıların 518.90 dolar direncini savunduğunu gösteriyor. Ancak BNB, güçlü bir destek görevi görmesi beklenen 20 günlük EMA’ya (455 dolar) düşemedi. Fiyat 20 günlük EMA’dan sıçrarsa, analiste göre BNB fiyatı, 518.90 dolardan genel engeli aşmak için bir girişimde daha bulunabilir. Bunu başarırlarsa, 554 dolardan formasyon hedefine doğru yükselebilir. Teknik kısımda, artan 20 günlük EMA ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların üstün olduğunu gösteriyor. Bu avantaj, fiyat düşerse ve MA’ların altına gerilerse ayılar lehine değişebilir. Satış, 392.20 doların altında bir kırılmayla daha da yoğunlaşabilir.

Cardano (ADA) boğaları BTC yükselişine yetişemedi

ADA fiyatı, 21 Ekim’de 2,18 doların üzerine çıktı ancak boğalar fiyatı simetrik üçgen formasyonunun direnç çizgisinin üzerine çıkaramadı. Bu, ayıların bu seviyeyi şiddetle savunduklarını gösteriyor. Satıcılar şu anda fiyatı üçgenin destek çizgisinin altına düşürmeye çalışıyor. Başarılı olurlarsa, boğalar ve ayılar arasındaki dengenin olumsuz yönde çözüldüğünü önerecektir. Analiste göre ADA fiyatı daha sonra 1.87 dolardan güçlü desteğe kayabilir. Bu seviyenin altında bir kapanış panik satışa neden olma ihtimali bulunuyor. Üçgenin üzerindeki kırılma ve kapanış, boğaların oyuna geri döndüğünün ilk göstergesi olacak. Analiste göre ADA daha sonra 2.47 dolara yükselebilir ve bu direncin üzerinde ivme kazanabilir.

Ripple (XRP) boğaları kritik 1 dolar desteğini savunuyor

XRP fiyatı 21 Ekim’de düşüş trendi çizgisinden geri döndü ve ayıların bu seviyeyi agresif bir şekilde savunduklarını gösteriyor. Aşağı yönde, boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üzerinde tutmaya çalışıyor. Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğalar XRP fiyatını tekrar düşüş trendi çizgisinin üzerine itmeye çalışacak. Bunu başarırlarsa, analiste göre XRP fiyatı 1.41 dolara yükselebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, fiyatı 1,66 dolara itebilir. Teknik kısımda, düz MA’lar ve orta noktaya yakın RSI, XRP’nin bölgede biraz daha zaman geçirebileceğini gösteriyor. 1 doların altında bir kırılma ve kapanış, analiste göre 0,85 dolardan güçlü desteğe olası bir düşüşün yolunu temizleyebilir.

Solana (SOL) 216 dolar ATH’sini test edecek

Solana (SOL), 21 Ekim’de 171.47 ile 177.79 dolar arasında genel direnç bölgesinin üzerinde kırıldı ve kapandı. Bu, 226.94 dolarlık bir formasyon hedefi olan bir yükselen üçgen formasyonunun tamamlanmasına yol açtı. Ayılar, mevcut ATH seviyesi olan 216 dolarda zorlu bir meydan okuma oluşturabilir, ancak son üç günün güçlü momentumu, boğaların agresif bir şekilde daha yüksek seviyelerden alım yaptığını gösteriyor. 216 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, yükseliş trendinin yeniden başlamasına işaret edecek. Tersine, SOL fiyatı 216 dolardan düşerse, analiste göre 177.79 dolar tekrar test edilebilir. Fiyat bu seviyeden geri dönerse, boğaların düşüşlerde satın almaya devam ettiğini gösterecektir. Boğalar daha sonra tekrar yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak. 171.47 doların altında bir kırılma ve kapanış, analiste göre yükseliş momentumunun zayıfladığının sinyalini verecek.

Polkadot (DOT), BTC rallisinde Nisan seviyelerini geri aldı

Polkadot (DOT) fiyatı 20 Ekim’de 44.78 dolar direncinin üzerine çıkarak yukarı hareketin olası yeniden başlamasına işaret etti. Ayılar, fiyatı 21 Ekim’de 39.02 dolardan koparma seviyesine çekerek agresif boğaları tuzağa düşürmeye çalıştı, ancak alıcıların başka planları vardı. Teknik kısımda, yükselen 20 günlük EMA (38,88 dolar) ve aşırı alım bölgesine yakın RSI, boğaların üstün olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 45 doların üzerinde tutarsa, analiste göre DOT ATH seviyesi olan 49.78 doları yeniden test edebilir. Bu seviyede ayıları sert bir engel oluşturabilir, ancak boğalar bölgeden vazgeçmezse, analiste göre DOT fiyatı yukarı yönlü hareketine 53.90 dolara kadar devam edebilir. Ayılar, avantajı kendi lehlerine çevirmek için fiyatı 38.77 dolardan kırılma seviyesinin altına çekmek zorunda kalacaklar. Bu yönde DOT fiyatı 34.07 dolara düşebilir.

Dogecoin (DOGE)

Kriptokoin.com analizlerini aktardığımız Dogecoin fiyatı, düşüş trendi çizgisinde sert dirençle karşılaşmaya devam ediyor ve bu, ayıların bu seviyeyi agresif bir şekilde savunduğunu gösteriyor. Küçük bir pozitif haber, boğaların fiyatın 20 günlük EMA’nın (0,23 dolar) altında kırılmasına ve devam etmesine izin vermemesiyle geliyor. Boğalar, fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkaramaz ve sürdüremezse, analiste göre 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma olasılığı artacak. Bu, fiyatı 0,21 ila 0,19 dolar arasında güçlü destek bölgesine çekebilir. Boğaların bu bölgeyi şiddetle savunması bekleniyor. Bu destek bölgesinden güçlü bir toparlanma, birkaç gün için 0.19 ile 0.27 dolar arasında olası bir menzile bağlı harekete işaret edecektir. Analiste göre DOGE fiyatı 0,27 doların üzerinde yükselir ve kapanırsa, trend boğalar lehine dönecek.  Dogecoin daha sonra 0,32 dolara ve ardından 0,35 dolara yükselebilir.

Terra (LUNA) teknik analiz

LUNA fiyatı, ayıların yukarı hareketi durdurmaya çalıştığı 45.01 dolara 20 Ekim’de yükseldi. Fiyat genel dirençten düştü, ancak boğalar 21 Ekim’de 39.75 dolarda kırılma seviyesini savundu. Bu, duyarlılığın pozitife döndüğünü ve trader’lerin düşüşlerde alım yaptığını gösteriyor. Boğalar fiyatı 45.01 doların üzerine çıkarsa ve sürdürürse, analiste göre LUNA fiyatı ATH seviyesini 49.54 dolardan tekrar test edebilir. Bu seviye yine bir engel olarak hareket edebilir, ancak boğalar 45.01 doların üzerindeki bir sonraki düşüşü durdurursa, ATH seviyesini aşma beklentileri tekrar güçlenecek. Analiste göre LUNA daha sonra 60.57 dolara yükselebilir. Bu varsayımın aksine, fiyat mevcut seviyeden veya genel direnç seviyesinden düşerse ve 20 günlük EMA’nın (39.18 dolar) altına gerilerse, analiste göre göre düşüş 34.86 dolara kadar uzayabilir. Ardından satış, 32.50 doların altında yoğunlaşabilir.

Uniswap (UNI) teknik analiz

Uniswap (UNI), 20 Ekim’de ters baş-omuz formasyonunun boyun çizgisinin üzerine ulaştı, ancak boğalar devamını getiremedi. Ayılar, 21 Ekim’de fiyatı boyun çizgisinin altına çekti. Bununla birlikte, küçük bir pozitif işaret, boğaların fiyatı 25.46 doların altına düşmesine izin vermemesidir. Bu, alıcıların her küçük düşüşte birikim yaptığını gösteriyor. Boğalar fiyatı 28 doların üzerine çıkarabilirse, analiste göre UNI fiyatı 31.41 dolara yükselebilir. Bu seviyelerde ayılar sert bir direnç oluşturabilir, ancak boğalar bu engeli aşarsa, analiste göre UNI fiyatı 36.98 dolardan formasyon hedefine yükselebilir. Tersine, MA’ların altında bir kırılma, fiyatı 22 dolardaki güçlü desteğe çekebilir. Bu desteğin kırılması durumunda kısa vadeli eğilim negatife dönecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu