Piyasalar

Garanti BBVA: 3Ç21T Kar Kestirimleri

Bilanço dönemi, 21 Ekim’de Arçelik ve Tav Havalimanları’nın finansallarını açıklamasıyla başlayacak. Bankalardan ilk olarak Akbank 26 Ekim tarihinde bilançosunu açıklayacak. Şirketlerin bilanço açıklama son tarihi konsolide olmayan şirketler için 1 Kasım  ve konsolide olan şirketler için 9 Kasım. Solo banka bilançoları için son açıklama tarihi ise 9 Kasım’dır. Tahminlerimiz, 3Ç21’de bankalar için yıllık %26, önceki çeyreğe göre ise %20 ile güçlü kar büyümesine işaret ediyor.

Banka-dışı şirketler için ise, ağırlıklı olarak ekonomik toparlanmayla beraber %118 yıllık net kar artışı (çeyreksel yatay) ve %80 yıllık FAVÖK büyümesi (%8 çeyreksel büyüme) öngörüyoruz. Toplamda, araştırma kapsamımızdaki şirketlerin 3Ç21’de %73 yıllık net kar artışı(%6 çeyreksel artış) kaydetmesini bekliyoruz. Bankacılık sektöründe güçlü kar artışı bekliyoruz. Araştırma kapsamımızdaki bankaların 3Ç21’de %20 çeyreksel ve %26 yıllık artışla, toplam 9.0mlr TL net kâr açıklamalarını bekliyoruz. Bunun neticesinde, bankaların yılın ikinci çeyreğinde özkaynak karlılığının ise %12.4 olacağını tahmin ediyoruz. Yılın 3. Çeyreğinde mevduat faizleri ortalamada 1.5puan ükseldi, kredi faizleri ise sadece 0.8puan yükseldi, dolayısıyla yeni fiyatlamalar tarafında
bankaların kredi mevduat makası daralmaya devam etti. Ancak, önceki çeyreklere göre baktığımızda daralmanın hızında bariz bir yavaşlama görüyoruz. TÜFE’ye endeksli tahviller ise yükselen enflasyon beklentileri ışığında marjları desteklemeye devam ediyor.

Kapsamımızdaki bankaların net faiz marjında çeyreklik olarak 35baz puan artış bekliyoruz. Artan swap kullanımı ve maliyetler neticesinde bankaların ticari işlemler tarafında zarar yazmasını bekliyoruz ancak komisyon gelirlerindeki güçlü trend net karlılığı destekliyor. Bankaların aktif kalitesi tarafında ise artan ekonomik aktivite neticesinde bozulma beklemiyoruz, yılın ilk yarısında 130baz puan seviyesinde gerçekleşen net risk maliyetinin bu seviyelerde yatay kalmasını bekliyoruz.

Kapsamımızdaki bankalardan, Yapı Kredi ve Akbank’ın bu çeyrekte güçlü net faiz marjları ve komisyon gelirleri ile benzerlerine göre olumlu ayrışmasını bekliyoruz. Net faiz marjı tarafında özel bankalar daha iyi fiyatlama ve TÜFE kağıtlarının desteği ile olumlu ayrışıyor. Karşılıklar ve risk maliyeti tarafında bu iki bankada herhangi bir bozulma yok, Akbank ise kurumsal bir kredisini artık Grup 1’de sınıflamaya başladığı için önemli miktarda bir karşılık iptali yaparak net karlılığını destekledi. Kamu bankalarında ise kötü geçen ilk yarının sonrasına henüz toparlanma sinyalleri
göremiyoruz. Kredi vadelerinin görece daha uzun olması artan faiz ortamının marjlara katkı verme süresini geciktiriyor. Kamu bankalarında asıl marj ve karlılık iyileşmesinin yılın son çeyreğinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Kapsamımızdaki banka dışı şirketlerde ise yıllık bazda %119 kar artışı bekliyoruz. Banka dışı şirketler için 3Ç21’de %80 yıllık FAVÖK ve %119 yıllık satış büyümesi tahmin ediyoruz. Yurtiçi ve yurtdışındaki ekonomik toparlanmanın şirketlerin 3Ç21 faaliyet performanslarını olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz. Öte yandan, 3Ç21’de değer kaybetmeye devam eden TL, yüksek enflasyon ve artan enerji ve tedarik maliyetleri şirketlerin net kârları ve FAVOK marjları üzerinde baskı oluşturdu. 3Ç21’de TL’deki değer kaybı %4.3 olurken, enerji ve emtia fiyatlarında genele yayılan bir yükselme trendi görüyoruz. Bu görünüm rafineri sektöründe stok karını yukarı yönlü desteklerken, şirketlerin maliyetlerini ise artırıcı yönde baskı yarattı. 3Ç21 ayrıca pandemi sınırlamalarının kalkmaya başladığı bir dönemdi, bu yüzden tüketim ve ulaşım sektöründe hızlanmanın yaşandığı bir dönem oldu.

Demir-çelik, petrokimya ve rafineri sektörü dışında genel olarak FAVOK marjlarının yıllık bazda daraldığı bir dönem bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl pandemi sonrası dönemin parlayan yıldız sektörleri olan otomotiv ve beyaz eşyada ise yüksek baz etkisinden dolayı daha sınırlı bir büyüme ve düşen kar marjları bekliyoruz.

Olumlu 3Ç21 performansları: Ereğli Demir Çelik’te güçlü talep dinamikleri ve yüksek fiyatlamanın etkisi ile yıllık iki katına çıkan bir satış büyümesi ve %39 seviyesinde tarihi güçlü bir FAVOK marjı bekliyoruz. Çeyreksel bazda da marj trendinin yukarı olduğu şirketin bilanço döneminde olumlu ayrışabileceğini düşünüyoruz. Kardemir tarafında da yıllık bazda görünüm aynı sektör dinamikleri neticesinde kuvvetli gidiyor, FAVOK marjının %34 ile oldukça güçlü olmasını bekliyoruz. Ancak, üretim maliyetlerindeki artış neticesinde çeyreklik bazda ise görece daha yatay bir görünüm bekliyoruz. Tüpraş tarafında da çeyreklik FAVOK ve kar rakamının aşağı gelmesini beklemekle birlikte, artan petrol fiyatlarının desteklediği stok karı yıllık satış, FAVOK ve kar rakamını destekler nitelikte. Artan jet ve dizel marjları stok dışı FAVOK marjını destekleyen bir işlev görüyor. Otomotiv sektöründeki yıllık baz etkisi kaynaklı yavaşlama ve tedarik sıkıntılarına rağmen, yüksek kapasite kullanım oranı, güçlü hacim ve FAVOK büyümesi ile Ford Otosan’ın ön planda olacağını düşünüyoruz.

Zayıf 3Ç21 performansları: İç pazara hitap eden Doğuş Otomotiv yüksek baz etkisinin neden olduğu düşük büyüme ve operasyonel kar azalması ile yıllık performans anlamında olumsuz ayrışmaktadır. Koza Altın ise geçtiğimiz yıla göre düşen altın fiyatları ve artan üretim maliyetleri neticesinde yıllık bazda marj anlamında olumsuz bir performans sergiliyor. Aksigorta’nın da net karında yıllık ve çeyreklik bazda daralma bekliyoruz. Artan kur etkisi ile artan kasko hasar maliyeti ve doğal afetlerin neden olduğu maliyet artışları kur üzerinde baskı yaratıyor.

Garanti BBVA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu