Raporlar

Gece Bülteni: ‘Bilanço Periyodu Sona Eriyor…’

Dünyada 3. çeyrek kar sezonunun sonuna gelindi. Türkiye’de konsolide olmayan finansallar 1 Kasım’a kadar bildirilmişti, konsolide şekilde açıklayan şirketlerin finansal gönderimleri ise dün itibariyle sona erdi. ABD’de de kar sezonunun sonuna gelindi, şimdiye kadar S&P500 endeksine dahil 445 şirket sonuçlarını bildirdi. Sonuçları açıklanan ABD’li şirketlerin %81.5’i kar beklentilerini aşarken, %76’sı ciro beklentilerini aştı.

Dünya kar sezonuna; tedarik sıkıntıları nedeniyle gelir kaybı, hammadde ve iş gücü maliyetlerinde artış nedeniyle kar kaybı endişeleri ile girmişti ama kar sezonu sonrasında rekorlar ile tamamladı. Bu endişeler bu çeyreklik sona erdi, son çeyrekte açıklanacak finansallarda daha fazla endişeye yol açacak. Çünkü uluslararası bazı şirketler güçlü kar açıklarken, son çeyrek ile ilgili üretim kesintileri ve marjlar konusunda uyarılarda bulundular. Ekonomik büyümenin son çeyrekte yavaşlaması, enflasyonun ise yüksek kalmaya devam etmesi, olumlu baz etkisinin sonuna gelinmesi son çeyrek finansallarında aynı coşkuyu zor kılmaktadır. Kar sezonu sonrasında hem Türkiye hem dünyada makro ekonomik veriler daha fazla ön plana çıkacaktır. Haftanın en önemli verisi, ABD’de bugün saat 16:30’da açıklanacak Ekim ayı TÜFE verisi olacak. Yıllık enflasyonun %5.4’den %5.8’e yükselmesi bekleniyor.

Dolar/TL’de destekler yükseliyor

ABD’de dün açıklanan ÜFE verileri aylık %0.6 artış ile beklentilere paralel gerçekleşti, yıllık ÜFE son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Beklentiye paralel gelen veriler sonrasında 10 ve 30 yıllık ABD tahvil faizleri geri çekildi. ABD TÜFE verileri öncesinde dolar endeksi zayıf bir görünüm gösteriyor.  Bugün 9.71-9.745 destek aralığının korunmasını ve faiz indirimi beklentileri ile 9.82-9.90 aralığına yükselmesini bekliyoruz.

BIST100’e yabancı ilgisi arttı

Yabancı yatırımcı kurban bayramı sonrasında giriş yaptığı BIST100’de, Eylül ve Ekim’de de alıcı olmayı sürdürdü. Kasım ayında alımlar sürerken yabancı takas oranı %41.09’dan %41.30’a yükseldi. Dün gün içerisinde gelen realizasyon sonrasında bugün 1611’de satışlar karşılanamazsa, 1574’de geri çekilme yaşanabilir. Dünkü 1630 zirvesi, bugün direncimiz olacaktır.

Aralık vadeli BIST30 kontratı

Dün, “1782’nin kırılması durumunda 1817 direncine yönelim sürebilir.” demiştik. 1782’de bulunan seans içi yükselen kanalın dışına çıkıldıktan sonra 1807’den gelen satışlar ile seans içi yükselen kanal içerisinde kapanış gerçekleşti. 1784’ün üzerinde kapanış yeniden dünkü tepe nokta olan 1807’nin test edilmesini sağlayabilir. 1784 ortalamasının kırılması, dünkü realizasyonun devamı, 1768 ve 1740 desteklerine doğru geri çekilmeye neden olur.

Aralık vadeli Dolar/TL

9.93 desteğine dayalı seyir devam ediyor. Yükselen trend desteği 9.90’dan 9.93’e, kırmızı ortalama ise 9.91’e yükseldi. Yükselen trend desteğinden alımların gelmesi ile 10.14’de bulunan direncine doğru yönelim bekliyoruz. 9.93 desteğinin kırılması 9.80 ortalamasına geri çekilme ve yatay trende dönüş anlamına gelecektir.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÜNLÜ & Co

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu