Kripto Paralar

Gözler Bu Davada: Satoshi Nakamoto’nun Kimliği Açıklanabilir!

Bir rapora göre, efsanevi, hala anonimliğini koruyan Bitcoin yaratıcısının takma adı olan Satoshi Nakamoto’nun kimliği, yakında Florida’daki bir davada ortaya çıkabilir. İşte Satoshi Nakamoto odaklı davanın ayrıntıları…

Satoshi Nakamoto kimliği, Florida’daki davanın açılmasına sebep oldu

Vefat eden bilgisayar bilimcisi David Kleiman’ın ailesi, kripto para birimini Craig Wright ile birlikte Satoshi Nakamoto adı altında yarattığını iddia ediyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, Kleiman’ın varisleri, Satoshi’nin yaklaşık 70 milyar dolar değerindeki Bitcoin zulasının yarısını almak için dava açıyor.

Öte yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Londra’da yaşayan 51 yaşındaki Avustralya doğumlu bir teknoloji girişimcisi olan Wright, Bitcoin’i kendi başına yarattığını iddia ediyor. Ancak 2013 yılında ölen Kleiman’ın varisleri, Wright’ın Bitcoin’i Kleiman ile birlikte yarattığını iddia ediyor. Varisler, iki adamın ortak olduğunu kanıtlayan kanıtları olduğunu söylüyorlar. Kleiman ailesinin avukatı Vel Freedman gazeteye verdiği demeçte, “Kanıtların bir milyonun üzerinde Bitcoin oluşturmak ve çıkarmak için bir ortaklık olduğunu göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Wright’ın avukatı Andrés Rivero ise “Mahkemenin bir ortaklık içinde olduklarını gösterecek veya kaydedecek hiçbir şey bulmayacağına inanıyoruz” dedi. Kleiman’ın ailesine göre, Kleiman, Wright’ın whitepaper’ı yazmasına yardım etti ve onunla Bitcoin’i ortaya çıkardı. Böylece söz konusu bir milyon BTC’nin yarısını almaya haklarının olduğunu düşünüyorlar. Ancak Satoshi’nin hazinesine hiç dokunulmadı ve ne Wright ne de Kleiman’ın ailesinin özel bir anahtar üretmediği gerçeği, birçok kişinin her iki iddiaya da şüpheyle yaklaşmasını sağladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu