Blog

Gün Öncesi – Omicron, aşı payları, Twitter

Yazar – Sam Boughedda

Dow Jones Industrial Average endeksine bu yılın en kötü gününü yaşatan geçen haftaki bozgunun ardından teknoloji hisseleri tekrar yükseldi.

Yatırımcılar teknoloji hisselerindeki satışlardan avantaj sağlayarak dip satın aldı. Ancak birtakım haberler de geldi: Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, şirketten istifa edeceğini söyledi.

Twitter hisseleri ilk başta %10 yükseldi ancak gün ilerledikçe düşüşe geçti.

Yatırımcılar, yeni Omicron varyantıyla ilgili haberleri normal karşılamış görünüyor. Japonya ve İsrail de dahil birçok ülke, varyantın yayılmasını önlemek için sınırlarını yabancılara kapattı veya kısmi seyahat yasağı getirdi.

Varyantın ortaya çıkması, Cuma günü ana endekslerin serbest düşüş yaşamasına sebep olan şey oldu. Hafta sonu pandeminin başlangıcından bu yana iş sektörü için en yoğun günlerden biri olmasına rağmen yeni seyahat kısıtlamalarının hisselerdeki toparlanmayı etkileyeceğiyle ilgili endişelerden dolayı havayolu hisseleri ilgi odağındaydı.

Başkan Joe Biden Pazartesi günü, ABD’nin son varyantla mücadele planlarını açıklayacağını söyledi ancak henüz aşı yaptırmamış Amerikalılara aşılarını ve diğerlerine de takviye aşı olmalarını tavsiye etti.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Omicron korkuları

Pazartesi günü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron varyantının çok yüksek enfeksiyon riski taşıdığını söyledi ve vaka tespit eden ülkeler listesine birçok ülke eklendi. Varyantın, korkulduğu kadar şiddetli semptomları olmayabileceğine dair umutların artması ile petrol, Cuma günkü büyük satışın ardından toparlanmaya başladı.

WHO üye 194 ülkeye, enfeksiyonlardaki herhangi bir artışın şiddetli sonuçları olabileceği konusunda uyarsa da yeni varyantla ilişkili ölüm olmadığını söyledi.

2. Aşı hisseleri

Omicron’un, aşı üreticilerini yeni bir takviye aşı üretmek gerekip gerekmeyeceğini düşünmeye sevk etmesinden sonra Pazartesi günü Moderna Inc (NASDAQ:MRNA) ralli yaptı. Moderna CEO’su Stephane Bancel CNBC’ye yaptığı açıklamada yeni varyanta göre tasarlanmış bir takviye aşıyı geliştirmenin aylar süreceğini ancak mevcut aşının daha yüksek bir dozunun daha kısa sürede hazır olabileceğini söyledi. Ancak bir yandan da varyantın birçok ülkede zaten mevcut olabileceğini kabul etti. Pazar günü Moderna’nın Baş Tıbbi Uzmanı Paul Burton, yeni varyantın mevcut aşılardan kaçabileceğini ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde daha çok şey öğreneceklerini söyledi.

3. Twitter’da değişiklik

Twitter Inc (NYSE:TWTR) CEO’su Jack Dorsey istifa ediyor – Pazartesi günü şirket bunu teyit etti. Yatırımcılar, bu istifanın geçen yıl platformdaki içerik sebebiyle eleştiriye maruz kalan Twitter’ın geleceği için ne anlama geldiğini düşünmeye devam edecek. Yeni CEO Parag Agrawal eski bir CTO. Dorsey Twitter’daki paylaşımında “Twitter’dan ayrılmaya karar verdim çünkü şirketin kurucularından ayrılmaya hazır olduğuna inanıyorum.” dedi.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu