Kripto Paralar

Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: İşte Beklenen Seviyeler!

Kripto analisti Akash Girimath’a göre, Bitcoin (BTC) fiyatı, yeni bir düşüşün başlangıcına işaret ederek, hayati bir psikolojik seviyeyi aştı. Analist, bu hareketin aynı zamanda altcoin’lerin acımasız bir darbe almasına da neden olduğunu belirtiyor. Analiste göre, BTC anlatısı karmaşık ve kararsız görünse de, belirli seviyelerin temizlenmesi ona gerekli yön belirleme imkanını verecek. Kripto para piyasasındaki gelişmeler eşliğinde Akash Girimath’ın Bitcoin analizlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Kripto para piyasasında benimsenme ve düzenleme

Analist, Bitcoin fiyatının düşmesine rağmen, benimseme yeni zirvelere ulaşmaya devam ettikçe, kripto ekosistemin temel yönünün tarafsız kaldığını belirtiyor. Yine benimseme konusunda, yakın tarihli bir Bank of America (BoA) anketi, dört analistten birinin Bitcoin fiyatının 12 ayda 75.000 dolara ulaşacağına inandığını ortaya koyuyor. Ankete katılanların %20’si BTC’nin 50.000 ila 75.000 dolar arasında nispeten sabit kalacağını belirtirken, geri kalanı, lider kriptonun 25.000 ila 50.000 dolar arasında herhangi bir yere dik bir düzeltme yapmakta olduğunu kaydediyor. Daha genel olarak, anket ayrıca katılımcıların %37’sinin “long tech” olduğunu, ardından %21’inin “long Bitcoin” olduğunu gösteriyor. Genel olarak, Bitcoin’in enflasyona karşı korunma veya spekülatif bir varlık olarak benimsenmesi 2021’de arttı.

Analiste göre, kripto para alımı güçlü kalırken, kripto para endüstrisi meraklılarının zorladığı altyapı tasarısı başarısız olmuş gibi görünüyor. Bu arada, komisyoncuların 10.000 dolardan fazla herhangi bir kripto para birimi işlemini bildirmelerini zorunlu kılacak olan tasarı üzerinde tartışmalar ve kavgalar oldu. Bu çekişme alanı, tasarının “komisyoncuları” vergi amaçlı madenciler, doğrulayıcılar ve cüzdan geliştiricileri olarak tanımlamasından kaynaklanıyor. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için, Cumhuriyetçi Darren Soto ve on ABD Demokrat kongre üyesi, mevcut tasarının kripto para ekosistemi ve katılımcıları üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin endişelerini dile getiren bir açık mektup yayınladı.

Bitcoin fiyatı, kararsızlığa kayıyor

Analist, Bitcoin fiyatının, ATH’ı olan 69.000 dolardan bu yana yaklaşık %20 düştüğünü ve 60.000 dolarlık psikolojik seviyesini paramparça ettiğini belirtiyor. Analiste göre, BTC 56.233 dolar destek seviyesi civarında gezinirken, kısa vadeli yatırımcılar ve traderlar için belirsizlik artıyor. Akash Girimath, şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Bitcoin fiyatının 56.233 doların altında bir günlük kapanışı, 53.000 dolara gittiğini gösterecek ve bu, 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) namı diğer senaryo-2’ye denk gelecek. Bununla birlikte, BTC 56.233 doların üzerinde tutarsa, yatırımcılar 59.000 veya 60.000 doları yeniden test etmek için bir rahatlama sıçraması bekleyebilirler.

Bununla birlikte analist, bunu takiben, lider kriptonun 53.000 dolardan 50 günlük SMA’ya geri dönmesiyle daha fazla düşüş öngörüldüğünü söylüyor ve analizine şu yönde devam ediyor:

Yatırımcılar 53.000 dolar destek tabanına çok dikkat etmeli, çünkü satış baskısında öngörülemeyen herhangi bir artış nedeniyle bu seviyenin kırılması, sonraki 48.379 dolar talep seviyesine %8,5’lik bir düzeltmeyi tetikleyebilir.

BTC 3 günlük grafik

Bitcoin için GIOM, 365 günlük MVRV ve LTH analizi

Analiste göre, Bitcoin fiyatı için bu kısa vadeli boğa görünümünü destekleyen IntoTheBlock’un Para Girişi/Çıkış Küresel (GIOM) modeli, en alakalı destek bölgesinin 53.808 dolardan 40.325 dolara kadar uzandığını gösteriyor. Analist, pek olası olmasa da, bu destek alanının 40.000 dolara düşme olasılığına işaret ediyor.

BTC GIOM grafiği

Analist, 365 günlük Market Value to Realized Value (MVRV) modelinin, bu düzeltmenin daha fazlasının olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Bu on-chain ölçüm, geçen yıl BTC satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını belirlemek için kullanılıyor. Analist, şimdiye kadar, 365 günlük MVRV’nin %47’den %20’ye düştüğünü, bunun da büyük bir yatırımcı yığınının kar elde ettiğini gösterdiğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu on-chain ölçüm, %50’den fazla düşüş görmüş olsa da, sıfırlanmadan önce hala çok fazla alan var. Bu nedenle, piyasa katılımcıları başka bir düşüş beklemeli.

BTC 365 günlük MVRV

Analiste göre, hem senaryolar hem de yukarıda özetlenen on-chain metrikler düşüş görünümüne işaret ederken, 60.000 dolar seviyesinin bir destek bariyerine çevrilmesi yükseliş trendinin başlangıcına işaret edecek. Analist, Glassnode’un uzun vadeli holder’lar (LTH) grafiği tarafından tutulan toplam arzın, boğa tezine güven verdiğini ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Bu on-chain ölçüm, LTH’nin yalnızca 100.000 BTC’yi veya toplam 13,5 milyon arzının %0,7’sini boşalttığını gösteriyor. Bu yatırımcıların devam eden çöküşten endişe etmediklerini öne sürüyor.

BTC LTH grafiği

Analist, kaygısız tutumlarının nedenini, LTH’nin sadece %3’ünün su altında olduğunu gösteren aşağıdaki grafikten görülebileceğini ve bunun, BTC’yi ATH’ı olan 69.000 dolardan bu yana satın alanların %8,3’ü zararda olan kısa vadeli yatırımcılarla çeliştiğini belirtiyor. Analiste göre, ayrım, mevcut düşüşün zayıf eller tarafından yönlendirilebileceğini gösteriyor.

Kar/zarar tablosunda BTC LTH ve STH arzı

Analiste göre, boğa görünümünün teyidi, Bitcoin fiyatının 63.500 dolar ile 65.571 dolar bölgesinin üzerinde bir günlük kapanış üretmesinden gelebilir ve bu kritik seviyeyi temizlemek, Bitcoin fiyatını %161,8 Fibonacci uzatma seviyesine denk gelecek şekilde doğrudan 77.908 dolara kadar tetikleyebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu